A BTel felszólítja a SkillInvestet az alaptőke-emelésre

A Business Telecom Nyrt. (BTel) felszólítja a SkillInvest Kft.-t, hogy emelje meg 950 millió forinttal a BTel alaptőkéjét a korábban született határozatnak és megállapodásnak megfelelően, és a pénzt utalja át a társaság bankszámlájára – derül ki a BTel által a Budapesti Értéktőzsde honlapján közzétett igazgatótanácsi ülési jegyzőkönyvből.

    A BTel tavaly december 30-án jelentette be, hogy 950 millió forintos tőkeemelést hajt végre, így alaptőkéje mintegy 2 milliárd forintra nő.
    A tőkeemelés zártkörű részvényjegyzéssel történik, amelynek során kilencmillió-ötszázezer darab névre szóló, száz forint névértékű BTel elsőbbségi részvényt bocsátanak ki. A részvényeket a Rakhimkulov Timur ügyvezető által képviselt a SkillInvest Kft. veszi át mint befektető.
    A SkillInvest még október 31-én nyilatkozott arról, hogy a 950 millió forint ellenértéket az igazgatótanácsi határozat meghozatalát követő öt munkanapon belül a BTel rendelkezésére bocsátja.
    A frissen közzétett közgyűlési jegyzőkönyvből azonban az derül ki, hogy Rahimkulov Timur “eddig nem ismert okok miatt” visszavonta a tőkeemelésről szóló nyilatkozatban foglaltak teljesítését. Január 5-én a BTel válaszlevélben javasolta a személyes egyeztetés lehetőségét, amire befektető jelezte, hogy a tőkeemeléssel kapcsolatban tárgyalásokat szeretne kezdeményezni. A jegyzőkönyvből nem derül ki, létrejött-e a január 8-ra kitűzött egyeztetés, de a BTel hangsúlyozza: álláspontjuk szerint akkor lehet visszavonni a kötelezettségvállaló nyilatkozatot, ha azt a társaság likviditási helyzete indokolja, és erről dönt az igazgatótanács. A kötelezettségvállaló nyilatkozat visszavonására a BTel szerint más indokok alapján nincs lehetősége a befektetőnek.
    A BTel pénteki igazgatótanácsi ülésén nemcsak a 950 millió forint átutalására, hanem a cégnek okozott kár január 16-ig történő megtérítésére is felszólította a befektetőt. Határoztak arról is, hogy ha a befektető az igazgatótanács felszólítására nem teljesíti kötelezettségét, akkor az igazgatótanács január 30-i rendkívüli közgyűlésén határozhat egy, a befektető elleni polgári peres eljárás megindításáról. Ennek alapja, “hogy a 2014. október 31-én a befektető önálló cégjegyzésre jogosult képviselője által a befektető nevében és képviseletében aláírt tőkeemelési kötelezettségét a befektető nem teljesítette”.
    A január 30-i közgyűlés napirendjét szintén közzétette a BTel. Ebből kiderül az is, hogy dönthetnek a cég nevének megváltoztatásáról Xprime Product Nyilvánosan Működő Részvénytársaságra. A BTel tavaly év végén jelentette be, hogy az ügyfél és hálózati elemek értékesítésével folyamatosan kivonul a távközlési szolgáltatói piacról, első számú üzleti céljává az általa kifejlesztett Xprime szolgáltatás franchise terjesztését teszi a hazai és nemzetközi piacon.
    A közgyűlési meghívóból kiderül, hogy az XPrime egy védjegyoltalom alatt álló termék, amely franchise jogainak értékesítésére a BTel “előrehaladott tárgyalásokat folytat”, mind hazai, mind pedig külföldi távközlési vállalatokkal. Ezen tárgyalások alapján “jól látható a termék piaci létjogosultsága, valamint a társaság számára tervezhető bevétel és pénzügyi eredmény” – írja a BTel. Hozzáfűzik: az XPrime ötvözi az online reklámozást, valamint a hagyományos távközlési szolgáltatásokat.
    A likviditási gondokkal küzdő céget az utóbbi időben többször is felszólította mind a BÉT, mind a pénzügyi felügyeletet is ellátó Magyar Nemzeti Bank (MNB) a tájékoztatási kötelezettséggel kapcsolatos szabályok betartására és bírságot is kiróttak rá.
    A társaságot legutóbb január 7-én bírságolta meg az MNB, és azonnali hatállyal felfüggesztette a BTel részvényeinek és kötvényeinek tőzsdei kereskedését, továbbá ismételten felszólította egy konkrét hír haladéktalan közzétételére.
    A BTel részvényeit pénteken január 15-étől a standard kategóriába sorolta vissza a BÉT.

Forrás. MTI


Hasonló cikkek