A kis Jézus aranyalma…

Az alma a diónál is jellegzetesebb gyümölcse a magyar karácsonyi asztalnak. Legtöbb népnél erotikus jelkép az almába harapás (a paradicsomi tudás fájának szimbolikus gyümölcse) a szerelmi megismerés. Az alma azonban az élet fájának is gyümölcse, belőle sarjadzik Jessze vesszeje, melynek virága Mária, almája a kisfia (gondoljunk csak „A kis Jézus aranyalma, Boldogságos Szűz az anyja” gyermekdalra). Az örök életet megnyitó megváltót aranyalmával ábrázolj a keresztény szimbolika.

Az Énekek éneke ismétlődően a szerelem gyümölcsének nevezi: „… mint az almafa az erdőnek fái közt, olyan az én szerelmesem az ifjak közt,…üdítsenek fel engem almákkal, mert betege vagyok a szerelemnek…és a te orrodnak illatja, mint az almának…az almafa alatt költöttek fel téged…”

Az alma tehát a karácsonyi ünnepkörben a Kisdednek, Isten hozzánk való szerelmének jelképe, amelyhez szintén számos szokás és hiedelem fűződik. Van, ahol karácsony estéjén a ház ura egy szép piros almát annyi részre szel, hogy minden családtagnak jusson belőle: így a család az alma erejével majd a mennyekben is együtt marad.

figurak-aszalt-gyumolcsokbol

Az alma a legsokoldalúbb gyümölcsünk, senkinek sem kell bemutatnunk, hiszen mindenki tudja, hogy csodálatos élő táplálék, vitaminokban, ásványi anyagokban, rostokban gazdag.  A bélrendszer számára az egyensúlyt biztosítja, részt vesz a koleszterin anyagcserében. Változatos színekben, ízekben, a mindennapjaink gyümölcse. A róla szóló méltatások lassacskán közhelyeknek számítanak, mint a „naponta egy alma, nincs szükség doktorra”, és hasonló bölcs gondolatok.

Nem hiányozhat tehát a karácsonyi ünnepkör „kelléktárából” sem.

Áfonyával töltött alma

Hozzávalók:

4 szép alma,

1 citrom,

3 dl félédes vörösbor,

fahéj,

1 evőkanál méz,

15 dkg aszalt áfonya

afonyaval-toltott-alma

Az áfonyát beáztatjuk. Az almák tetejéről egy szeletet levágunk, s a közepét kivájjuk úgy, hogy kb. kisujjnyi vastag fala maradjon.  Máris citromos vízbe tesszük, nehogy megbarnuljon.  A bort a fahéjjal meg a mézzel felforraljuk, beledobjuk az almákat, és lassan gyöngyözve kb. 2 percig főzzük. Kiemeljük, lecsepegtetjük. Gondosan megtöltjük a szépen meghízott áfonyával, rátesszük a „kalapját”. A visszamaradt fűszeres borból fél dl-t kimérünk, beleszórjuk a maradék áfonyát, simára utrmixoljuk. A megtöltött almákat kistányérra helyezzük, és körülöntjük az áfonyás mártással.

Reform-gondolatok a vendégvárás jegyében? Miért ne, lehet, hogy barátaink díjazni fogják figyelmességünket. Az ünnepnapokon sem árt egy kicsit a reformkonyha felé pillantani, nem árt meg senkinek sem, ám új íz-élményekkel leszünk gazdagabbak! Töltsük meg ezúttal az almákat a valamikor az ősi, kultikus rendeltetésű, szaporaságot varázsló köleskásával.

Köleskásával töltött alma

Hozzávalók: 20 dkg köles,

4 dl tej,

2 evőkanál méz,

10 dkg mazsola,

4 szép nagy alma,

1 evőkanál citromlé,

a tálaláshoz: 10 dkg ribizlilekvár

koleskasaval-toltott-alma

A kölest folyó víz alatt leöblítjük, majd a mézzel ízesített tejben, lassú tűzön puhára főzzük. Ha a köles megpuhult, hozzáadjuk a mazsolát és fedő alatt hagyjuk kihűlni. Az almák tetejéről egy szeletet levágunk, a belsejüket kivájjuk úgy, hogy kb. 1 cm vastag faluk maradjon. Citromlével ízesített vízben 2-3 percig főzzük, lecsepegtetjük. Az almákat a mézes-mazsolás köleskásával megtöltjük, rátesszük a „kalapokat” és higított ribizlilekvárral máris tálaljuk.

Készítsük elő, a hűtőben várhatja sorát! Ha itt az ideje, ripsz-ropsz összeállíthatjuk. Természetesen másféle, piros színű, pikáns lekvárral is kitűnő!

Egy gyors almás ötlet azoknak, aki nem akarnak a tésztagyúrással bíbelődni.

Almás táska szendvicssütőben

Hozzávalók 16 db-hoz:

1 csomag konyhakész leveles tészta

1 kiskanál liszt a nyújtáshoz

5 dkg vaj

1 tojásfehérje

almas-taska

16 evőkanál almatöltelék (lehet almalekvár, lehet reszelt alma kekszmorzsával összegyúrva, pici fahéjjal, gyömbérrel, reszelt citromhéjjal, ki, hogy szereti)

A tésztát 8 db, egyenként 8×16 cm-es téglalappá vágjuk. A tészta méretétől függően, ehhez előbb lisztezett deszkán egy kicsit ki kell nyújtani. A téglalapokat vékonyan megkenjük tojásfehérjével. Az egyik felére egy-egy kanálnyi tölteléket halmozunk. A tészta másik felét ráhajtjuk, a széleit és a kupacok közti átlót lenyomkodjuk. A szendvicssütőt felforrósítjuk, picit megvajazzuk. Belehelyezzük a tésztadarabokat és szép aranysárgára sütjük. Sütés előtt érdemes egy-egy zsályalevelet tenni a tésztára, a sült zsálya nem csak finom illatot áraszt, de almával tökéletes páros.

A sós ízek kedvelőinek, vendégvárónak. Maradék csirkehúsból is bátran elkészítehtjük!

Szárnyashússal töltött alma

Hozzávalók: 20 dkg sült szárnyashús (lehet maradék is),

2 evőkanál vaj,

1 evőkanál liszt,

2 dl tej,

só, őrölt bors, reszelt szerecsendió,

4 alma,

1 kisebb pritaminpaprika,

1 citrom,

1 csokor petrezselyem

A felolvasztott vajon a lisztet világosra pirítjuk, lassan belecsorgatjuk a tejet és szüntelenül kevergetve sűrűre főzzük. A tűzről levéve langyosra hűtjük, sóval, őrölt borssal, frissen reszelt szerecsendióval ízesítjük. Beleforgatjuk az apróra vagdalt húst, a felkockázott paprikát. Az almák tetejéről egy szeletet levágunk, a magházat eltávolítjuk, a húsát kikaparjuk úgy, hogy kb. 1 cm vastag fala maradjon.  A kivájt részeket felaprítva szintén a húsos mártáshoz adjuk. Az almákat citromlével bőségesen meglocsoljuk, majd a töltelékkel megtöltjük. Kivajazott tűzálló tálra helyezve, forró sütőben 8-10 perc alatt megsütjük. Azon melegében kínáljuk.

Almás puncs

Hozzávalók:

10 szem kardamom

7 dl testes vörösbor (almaborral is készülhet)

néhány szegfűbors

darabka fahéj

1 l almalé

2 alma

4 evőkanál cukor

2 dl rum

puncsok

A bort lábosba öntjük, beleszórjuk a fűszereket és felforraljuk. Hozzáadjuk az almalevet, a cukrot, az alaposan megmosott és héjastul felkarikázott almát. Egy pillanatig forraljuk, majd a tűzről levéve beleöntjük a rumot és azon melegében tűzálló poharakba merjük. Ki-ki kedve szerint barna cukorral vagy mézzel tovább édesítheti.

 

 


Hasonló cikkek