Kövér, mint a porcsin?

Június végétől a homokos talajú kertekben megjelenik a kövér porcsin pozsgás fényes leveleivel, és boldogan burjánzik mindenfelé. A kövér porcsin (Portulaca oleracea) leveleit és fiatal hajtásait gyűjtjük, amelyek kellemesen savanykás ízükkel kiválóak nyári salátákba, vagy összevágva vajas kenyérre szórva. Ha alaposan szemügyre vesszük a növényt, láthatjuk, hogy mitől kövér: levelei húsosak, ropogósak, igazán kívánatosak. Üdítő nyári levest vagy főzeléket is készíthetünk belőle. Nem csak finom, de vitaminokban és antioxidánsokban gazdag növény. Sószegény diétában kifejezetten ajánlható!

Kövér porcsin

Kövér porcsin leves hidegen

 Hozzávalók:

20 dkg kövér porcsin

2 közepes burgonya

2 tojás

4 dl kefir

IMG_0664

A burgonyát hájában puhára, a tojásokat keményre főzzük, kihűtjük. A porcsint alaposan leöblítjük, összedaraboljuk.  A megfőtt, meghámozott burgonya kétharmad részét a megtisztított főtt tojásokkal együtt kis kockára vágjuk, félretesszük. A többi burgonyát a kefirrel meg a porcsinnal együtt turmixgépbe tesszük és habosra turmixoljuk. Megsózzuk, beletesszük a burgonya-és tojáskockákat.  Máris tálalhatjuk, de forró, nyári napokon még jobban esik, ha jégbe hűtjük – vagy egy-egy jégkockával kínáljuk!

Kövér porcsin főzelék

Hozzávalók:

50 dkg porcsin

5 dkg vaj

6 dkg zsemlemorzsa

4 dl húsleves

2 dl tejföl

2 tojássárgája

A porcsint folyó víz alatt leöblítjük, lecsöpögtetjük és nem túl apróra összevágjuk. A felolvasztott vajon világosra pirítjuk a zsemlemorzsát, rádobjuk a porcsint, elkeverjük. Felöntjük a húslevessel és lassú tűzön 4-5 percig forraljuk. A tejfölben simára eldolgozzuk a tojássárgákat, és a kész főzeléket behabarjuk vele. Most már éppen csak egyet rottyantunk rajta és máris tálalhatjuk a kellemesen savanykás, jóízű és vitaminban gazdag, nyári  főzeléket.

IMG_0687

Savanyíthatjuk is, mégpedig fermentálással (vagy, ha jobban tetszik, kovászolással, így készül a savanyú káposzta, a kovászos uborka is): rétegezzük sóval üvegbe, nyomjuk le, hogy levet eresszen, és tegyük szobahőmérsékletű helyre. Fontos, hogy a növényt mindig lé fedje! Néhány nap alatt lejátszódik a folyamat, aminek a végeredménye egy ropogós, kellemesen savanykás, nagyszerű porcsin, amit savanyúságként fogyaszthatunk – vagy el lehet csipegetni a vajas kenyér mellé.

 

 

 

 


Hasonló cikkek