Vadűzés és erdőzúgás

 

Csipkebogyóleves 02

Fenséges, ha vad kerül az asztalra. Városi ember is elmélázik ilyenkor a természet eme adományán, ha nem is teszi erdőbe lábát soha, olvasmányaira gondol: 

Széchenyi Zsigmondra: „A vadászat: vadűzés és erdőzúgás, de több erdőzúgás.” Vagy Fekete Istvánra: „Azt mondják, az igazi vadásznak nagyobb és jobb szíve van, mint annak az embernek, akinek a vad csak hús, az erdő csak fa, a mező csak széna, és az erdőn-mezőn való bolyongás egyszerűen: naplopás.”

És azután, mint egy jól sikerült vadászat után, elégedetten, jó étvággyal fogyasztja el az erdőt idéző, vadból készült vacsoráját. 

Ha olykor nem jut a vad nemesebb részeiből a konyhánkra, akkor is pazar lakománk lehet! Nem kell nélkülöznünk e jóízű és egészséges ételeket, mert a pénztárcabarát apróhús szinte minden szupermarketben hozzáférhető, és nem igényel sem pácolást, sem további érlelést.

Receptjeinket az erdő ihlette, a merész fűszerezés különleges ízekkel fog örvendeztetni.

Csipkebogyóleves

Hozzávalók: 5 dkg vaj,

2 evőkanál zsemlemorzsa,

3 dl vörösbor,

2 dl csipkebogyólekvár,

fél citrom leve,

csipetnyi só,

a tálaláshoz: pirított zsemlekocka

A felolvasztott vajon világosra pirítjuk a szitált zsemlemorzsát. Fölöntjük a vörösborral és ugyanannyi vízzel, hozzáadjuk a csipkebogyólekvárt és 3-4 percig forraljuk. A tűzről levéve citromlével és csipetnyi sóval ízesítjük és azon forrón, pirított zsemlekockával kínáljuk.

Őzmáj szalonnaköntösben, nyárson

Őzmáj nyárson

 

Hozzávalók: 50 dkg őzmáj,

25 dkg húsos füstölt szalonna,

só, őrölt bors, borókabogyó, babér,

1 evőkanál olaj,

a körethez 1-1 közepes padlizsán, cukkini, pritaminpaprika, lilahagyma, sárgarépa,

3 evőkanál olívaolaj,

só, kakukkfű

A májat megmossuk, szárazra törölgetjük, és ujjnyi darabokra vágjuk, őrölt borssal és borókabogyóval megszórjuk. A fűszeres májdarabkákat egyenként egy-egy hajszálvékony szalonna szeletbe burkoljuk, majd beolajozott kis bambuszpálcákra húzzuk, a végükre babérlevelet tűzünk. A körethez valókat megtisztítjuk, nem túlságosan kis darabokra felvágjuk, az olajjal, sóval és kakukkfűvel összekeverjük. A májas nyársakat faszénparázs felett forgatva, míg a zöldségeket egy serpenyőben rázogatva megsütjük. Azon melegében, friss kenyérrel tálaljuk.

Hubertusz palacsinta

Hozzávalók: 8 db sós palacsinta,

30 dkg főtt vagy sült vadhús,

2 tojás,

3 dl tejföl,

zsemlemorzsa,

só, szurokfű, kakukkfű, durvára őrölt bors,

fél dl Hubertusz likőr,

5 dkg vaj,

a tálaláshoz citrom és áfonyalekvár

Hubertus palacsinta

A főtt vagy sült vadhúst egészen finomra összevágjuk. beleütjük az egész tojásokat, hozzáadunk egy dl tejfölt, szurokfűvel, kakukkfűvel, durvára őrölt borssal és a likőrrel ízesítjük, majd annyi zsemlemorzsát adunk hozzá, hogy jól kenhetővé váljék. A palacsintákat egyenként megkenjük a töltelékkel, felcsavarjuk, majd kivajazott tűzálló tálba fektetjük. Tejföllel megkenjük, a maradék vajat rámorzsoljuk, és forró sütőben átsütjük. Azon forrón, citromkarikákkal és áfonyalekvárral kínáljuk.

 


Hasonló cikkek