14 terrorista utazott át Magyarországon

A Terrorelhárítási Központ (TEK) adatai szerint 14 terrorista utazott át Magyarországon 2015 nyarán-őszén, akiknek közük volt a 2015. november 13-án Párizsban, illetve a 2016. március 22-én Brüsszelben elkövetett terrorcselekményekhez – jelentette be Majoros Csaba, a TEK Felderítési Igazgatóságának alezredese a szervezet pénteki budapesti sajtótájékoztatóján.

Elmondta: a terroristák néhány napot töltöttek az országban, a TEK adatai szerint ugyanakkor az Iszlám Államnak Magyarországra telepített kiterjedt hálózata nem volt.
Bodnár Zsolt, a TEK főigazgató-helyettese közölte: a Rakkában kiképzett terroristák jellemzően 2-3 fős csoportokban érkeztek, s jól látható, hogy a déli kerítés felállításával és a migránshullám elterelésével a terroristák mozgása is a horvát-szlovén útvonalra terelődött át.
Majoros Csaba ismertette: 2015. július 16-án Magyarországra érkezett Bilal C. a görög-macedón-szerb útvonalon keresztül. A 20 éves algériai férfit az Iszlám Állam azzal bízta meg, hogy a migránsok által abban az időszakban használt balkáni útvonalat térképezze fel. A feladatot közvetlenül a párizsi terrorcselekmények fő szervezőjétől, Abdelhamid Abaoudtól kapta. Neki kellett megvizsgálnia hogyan lehet átjutni az egyes határokon, milyen rendőri ellenőrzésekkel lehet számolni. Bilal C. folyamatosan kapcsolatban állt Abdelhamid Abaouddal internetes felületeken keresztül, de Budapestre érve egy magyar mobiltelefont is szerzett. A férfi néhány órát tartózkodott Budapesten, majd vonattal Ausztriába indult, de Győrnél tiltott határátlépés kísérlete miatt elfogták, őrizetbe vették és a tatabányai őrzött menekültszállóra szállították. Bilal C. magát szír állampolgárnak vallotta, úti okmányokkal nem rendelkezett, menekültkérelmet nem nyújtott be.
A férfi augusztus 4-ig volt őrizetben, majd a balassagyarmati menekültszállót jelölték ki neki tartózkodási helyként, de nem utazott oda, hanem Ausztriába, Bécsbe, majd onnan Németországba távozott, ahol apróbb bűncselekményekből tartotta el magát.
A német hatóságok végül 2016 tavaszán a TEK által átadott információk alapján állapították meg, hogy a kisebb bűncselekményekből élő férfi kapcsolatban állt a mindenki által keresett Abdelhamid Abaouddal. Bilal C.-t 2016 áprilisában a németországi Aachenben fogták el, jelenleg előzetes letartóztatásban van, ellene terrorcselekmény és terrorszervezet tagja bűncselekmények miatt folyik eljárás Németországban.
Majoros Csaba elmondta azt is: 2015. augusztus 1-jén Abdelhamid Abaoud és Ayoub El Khazzani is Magyarországra érkeztek, ugyancsak a migránsok útvonalát használva. A határt Szerbia felől Röszke térségében lépték el. A két férfi pár napot egy IX. kerületi szállodában tartózkodott, eközben az Iszlám Állam több tagjával tartották a kapcsolatot; 2015. augusztus 5-én utaztak tovább, találkoztak Bilal C.-vel és együtt folytatták az útjukat Németországba.
Ayoub El Khazzani volt az, aki 16 nappal később az Amszterdamból Párizsba tartó Thalys gyorsvonaton kísérelt meg terrorcselekményt. A férfi bár a mosdóban összeszerelte gépkarabélyát, a vonaton utazó szabadnapos amerikai katonák megakadályozták, hogy sikerrel járjon.
Majoros Csaba beszélt Salah Abdeslamról is, aki a párizsi terrorakció során a Stade de France-hoz szállított három öngyilkos merénylőt, ő lett volna a negyedik, de az utolsó pillanatban a robbanóövét a szemetesbe dobva nem vett részt a terrorcselekményben. A férfi többször is járt Magyarországon, először 2015. augusztus 30-án érkezett Kiskőrösre, ahonnan a marokkói származású Bilal Hadfit és Chakib Akrouhot vitte magával. Bilal Hadfit a Stade de France-nál követett el öngyilkos merényletet, Chakib Akrouh pedig a párizsi kávézóknál tartott lövöldözésekben vett részt, majd 2015. november 18-án egy rendőri rajtaütés során felrobbantotta magát. A két férfi ugyancsak a migránsok útvonalán, Kelebia térségéből érkezett Magyarországra pár nappal Salah Abdeslam előtt. Salah Abdeslam egy bérelt autóval érkezett Kiskőrösre, majd miután felvette az akkor már napok óta rá várakozó két férfit, Belgiumba indultak.


Hasonló cikkek