A mauzóleum betonkoporsóiban fekvő magyar katonákról korábban sem a szakirodalom, sem a csehországi magyar útikönyvek nem írtak és a különféle szakmai publikációkban, folyóiratokban sem volt nyoma.
2014-ben, az első világháború kitörésének századik évfordulója alkalmával a cseh védelmi tárca, illetve a hadsereg honlapjára rákerült a cseh- és morvaországi hadisírok jegyzéke is, amely több mint 34 ezer nevet és különféle egyéb adatokat tartalmaz. A jegyzékből kiderül, hogy számos helyen fellelhető egy-két magyar katonasír, de Hranice na Moravě városhoz érve az is világossá válik, hogy a helyi temetőben található első világháborús mauzóleumban 230 magyar katona földi maradványai nyugszanak.
Az Osztrák-Magyar Monarchia idején a városkában nagy katonai helyőrség és számos katonai iskola, kiképző központ működött. Állt ott egy katonai kórház is, amely több mint 4 ezer fő ellátására volt alkalmas. Más, hasonló rendeltetésű intézmények mellett ebbe a kórházba szállították az első világháború éveiben a monarchia hadseregének harcokban megsebesült, vagy megbetegedett katonáinak ezreit, köztük magyarokat is. A sérüléseikbe belehaltakat a kórház melletti temetőben földelték el.
A katonai temetőt a múlt század húszas éveiben, már a Csehszlovák Köztársaság idején felszámolták. A megszűnt monarchia ott nyugvó néhai katonáinak földi maradványait fokozatosan feltárták, és azokat betonkoporsókban helyezték el. Összesen 1460 ilyen kisméretű betonkoporsó készült. A ma is álló mauzóleum 1935 és 1937 között épült fel, a megszámozott koporsókat ebben helyezték el, homlokzatán az Oběti světové války (A világháború áldozatai) cseh felirat olvasható.
A mauzóleum tetejét díszítő oroszlánszobrot eredetileg állítólag Olmütznek, más forrás szerint Uherské Hradištének szánták. A megrendelő azonban nem volt megelégedve a szoborral, ezért azt nem vette át, és így került Hranicébe. Korabeli dokumentumok szerint a 3,5 tonnás kőszobor elhelyezése az emlékmű tetején rendkívül nehéz feladatnak bizonyult, de a katonáknak végül ezt is sikerült megoldani.
A mauzóleumot 2006 és 2007 folyamán teljes egészében felújították, a város, illetve a cseh védelmi tárca anyagi támogatásával. A munkálatok után emléktábla került a mauzóleum mögötti falra, amelyen feltüntették a mauzóleumban nyugvó katonák nemzetiségét, illetve az emlékmű legfontosabb adatait. Mint kiderült: az 1460 katona közül 503 lengyel, 371 cseh, 230 magyar, 130 orosz, 123 német, 54 román, 33 olasz, 4 szerb, horvát és szlovén nemzetiségű, míg 12 koporsót nem sikerült eddig azonosítania.