A 16 pont

1956 forradalma több tekintetben is hasonlóságot mutat az 1848-as szabadságharccal: mindkettőt a diákság indította el, s mindkettő pontokba szedte politikai követeléseit. ’56 októberében a diáktüntetésnek induló felkelés szinte pillanatok alatt vált fővárosi, majd országos méreteket öltő forradalommá.

A mai emléknapon röviden felidézzük 1956. október 23-a fővárosi eseményeit. Délelőtt a tüntetés engedélyezése körül valóságos fejetlenség alakult ki, ugyanis a Szabad Nép pozitív hangvételű cikke ellenére Piros László belügyminiszter nem engedélyezte a demonstrációt. Piros aztán kora délután megváltoztatta döntését, jóllehet ezzel egy időben az ÁVH egységeit is mozgósította az esetleges zavargások megfékezésére. Közben – a budapestieket megelőzve – a debreceni egyetemisták már 23-án reggel hangot adtak elégedetlenségüknek, később pedig a karhatalom itt alkalmazott először fegyveres erőszakot a demonstrálókkal szemben. A nap folyamán egyébként Miskolcon is jelentős munkás- és diákmegmozdulások kezdődtek.

Eközben a fővárosban a MEFESZ (Magyar Egyetemisták és Főiskolások Szövetsége) kezdeményezéséhez többek között a DISZ (Dolgozó Ifjúság Szövetsége), a Petőfi Kör, valamint az Írószövetség is csatlakozott. Az utóbbi szervezet elnöke, Veres Péter a Bem-szobornál tartott tüntetésen később beszédet is mondott. A Bem téren körülbelül ötvenezren hallgatták végig a szónoklatokat és a Sinkovits Imre által elszavalt Nemzeti dalt, s itt olvasták fel az egyetemisták 16 pontba szedett követeléseit is. Délután öt óra körül a tömeg átkelt a Margit hídon és a Parlament elé vonult, ahol Nagy Imre állásfoglalását követelte. A politikus, aki egyébként elsőre nem támogatta a tüntetést, csak később az MDP (Magyar Dolgozók Pártja) Központi Vezetőségének utasítására, este 9 órakor jelent meg a két-háromszáz ezres tömeg előtt, ám végül csalódással töltötte el a várakozókat, ugyanis nem ígért többet 1953-ban meghirdetett programjánál. Ez az ajánlat azonban október 23-án este már kevésnek bizonyult.

1956. október 23-ának fővárosi eseményei percről percre végigkövethetőek a Magyar Nemzeti Digitális Archívum filmfelvételén:

Walter Béla


Hasonló cikkek