A bécsi múzeumok az OnlyFans felületére is nyitottak

A bécsi múzeumoknak elegük van a Facebook és Instagram cenzúrájából

A múzeumok számára a közösségi média rendkívül fontos platform, hogy minél szélesebb réteggel ismertessék meg alkotásaikat, becsalogasság őket az intézményükbe. Ezek az oldalak azonban szabályozzák, hogy milyen tartalom jelenhet meg felületükön. Habár a Facebook és Instagram engedélyezi a meztelen testeket ábrázoló művészi alkotások megjelenítését, a gyakorlatban ez nem feltétlenül érvényesül. A bécsi múzeumoknak pedig ebből lett elegük. A bécsi turisztikai hivatal ezért egy új oldal felé fordult, a felnőtteknek szóló OnlyFans felé, amely nem cenzúrázza a művészi kifejezést, sem.

A Tik-Tok júliusban felfüggesztette az Albertina Museum fiókját, miután az megosztotta Nobuyoshi Araki japán fotós egyik képét, amelyen a női mell csak részben volt elfedve. Ezt megelőzően 2019-ben az Instagram gondolta úgy, hogy a múzeum által megosztott Peter Paul Rubens aktfestmény megsértette a platform közösségi irányelveit. 2018-ban pedig a Facebook vélte pornográf tartalomnak és törölte a bécsi Természettudományi Múzeum fényképét a 25 ezer éves Willendorfi Vénuszról.

Az, hogy a közösségi média felületein milyen tartalom jelenthet meg, algoritmusok határozzák meg, ezzel szabályozással azonban magát a kulturális örökséget cenzúrázzák.

Művészet és erotika az OnlyFans oldalán

Az OnlyFans egy oldal ahol a tartalomkészítők feltöltéseit előfizetések révén nézhetik meg rajongóik. A bécsi idegenforgalmi hivatal által kezelt fiók tartalmát havi 4.99 dollárért követhetik a feliratkozók, ahol város legjobb múzeumjainak pikáns műveit nézetik meg cenzúra nélkül.

Habár az oldal elsősorban felnőtt tartalma miatt ismert, a műalkotásokat nem szexuális természetük miatt mutatják ott meg. A szokatlan lépést, Helena Hartauer a Bécsi Turisztikai Hivatal médiakapcsolatokért felelős vezetője, azzal indokolta, hogy ez a bécsi múzeumok részéről nemcsak reklámfogás, hanem egy beszélgetés kezdeményezése a közösségi média szükségességéről, és a vele kapcsolatos problémákról. Bár elmondása szerint sokan azzal érvelnek, hogy a múzeumok más művekkel is népszerűsíthetők lennének, véleménye szerint ez nem ilyen egyszerű. Egyre nehezebb megmondani, mit lehet közvetlenül megmutatni, mivel ezek a platformok egyáltalán nem átláthatók.

A bécsi múzeumok kezdeményezése részben emlékeztethet a Pornhub tavalyi próbálkozására, melyben egy újabb platformot akartak teremteni a szexuálist sugalló alkotásoknak. Ezt részben azzal indokolták, hogy segíteni szerették volna a járvány alatt kiüresedett múzeumok alkotásait népszerűsíteni. A múzeumok azonban nem reagáltak jól a gesztusra. Mind a párizsi Louvre, a firenzei Uffizi Képtár és a madridi Museo del Prado perrel fenyegette az oldalt, amiért az engedély nélkül használta fel a műalkotásokat.

Az idegenforgalmi hivatal elmondása szerint, ezzel ellentétben a bécsi múzeumok nem ürügyként használják az alkotásokhoz kapcsolódó szexualitást vagy meztelenséget. Mivel a cenzúra nemcsak a múzeumokat érinti hanem a művészeket is, szolidaritásukat akarják így velük kifejezni. Hiszen ha a művészek nem tudják műveiket a közösségi médián keresztül bemutatni, az nemcsak kommunikációs törekvéseiket, de egyben karrierjüket is akadályoztathatja.


Hasonló cikkek