A Csángó Fesztivál szervezői a rendezvény sikerének titkáról vallanak

Idén 24. alkalommal rendezték meg a Csángó Fesztivált, amely az évtizedek során egy tánctáborból nőtte ki magát a csángók és a többi magyar kisebbség legfontosabb hagyományőrző találkozójává.

Az idei Csángó Fesztivált 2014. augusztus 5. és 10. között rendezték meg Jászberényben, immár 24. alkalommal. A Jászság fővárosa 1991 óta ad otthont a rendezvénynek, amelyen a látogatók megismerkedhetnek a csángók és a világ más tájain élő magyar kisebbségek zenéjével, táncaival, illetve kézműves alkotásaival.

 

Kocsán László szervező, az Országos Néptánc Baráti Kör Egyesület elnöke a rendezvény háttérmunkálatairól mesélt.

Ki működött közre a Csángó Fesztivál szervezésében?

A fesztivált évek óta a Folklór Kulturális Közalapítvány, illetve az 1971-ben alakult, 1977-es Ki mit tud?- győztes Jászság Népi Együttes rendezi.

Honnan jött a fesztivál ötlete?

A Jászság Népi Együttes Ki mit tud?- os győzelme után országszerte népszerűvé vált. A magyar néptánc gyökereit kutatva 1990-ben Moldvába és Erdélybe is eljutottak, illetve ugyancsak 1990-ben részt vettek a Nemzetközi Tánc – és Zenésztáborban, ahol magyarországi magyarok látták vendégül az erdélyi és a csángó magyar táncosokat.

Hogyan lett a táborból Csángó Fesztivál?

A tábornak nagy sikere volt, így később is megrendezték; a programok sora egyre bővült. Ebből nőtte ki magát a fesztivál, amelyen idén már 1000 közreműködő vett részt; többek közt 20 zenekar, 10 jászberényi együttes és 100 kézműves. A fesztivál mára a csángó magyarok, illetve a hazai, az anyaországon kívüli, valamint a szórványban élő magyarság hagyományőrzésének legfontosabb találkozójává vált.

Hogyan állítja össze a műsorát a Jászsági Népi Együttes a fesztiválra?

Ők a rendezvény legfontosabb műsorszáma. Az együttesben összesen 100 fő táncol; a felkészülés során rendszeresen járják a gyimesi és a moldvai vidéket, a városokat és falvakat, és ellesik a lépéseket, hogy aztán beépítsék azokat a műsorukba.

A fiatal tehetségeknek is van lehetőségük bekerülni az együttesbe?

A Jászságban 250-300 gyermek táncol utánpótlás-együttesekben; ők a tánc technikai elemein kívül az oktatáson a tájegység kultúrájával is megismerkedhetnek. A fiatal táncosok arra is lehetőséget kapnak, hogy együtt lépjenek fel a csángó és gyimesi előadókkal. Ez inspirálja őket, és erőt ad a további munkához.

 

Molnárné Pete Marianna szintén közreműködik a Csángó Fesztivál szervezésében, már a kezdetektől. Ő tartja a kapcsolatot a külföldi fellépőkkel.

Hogyan került kapcsolatba a fesztivállal?

Korábban a Jászsági Népi Együttesben táncoltam, emellett kezdtem el szervezőmunkát végezni, majd utóbbit azután is folytattam, Szűcs Gábor fesztiváligazgató iránymutatásai mellett, hogy már nem voltam főállású táncos. A fesztivál mellett pedagógusként, idegenvezetőként és tolmácsként dolgozom.

Hogyan választja ki a külföldi fellépőket?

Az egyik leglényegesebb szempont, hogy az együttesek tagjai nemzeti kisebbségekből, illetve szórványban élő nemzetiségekből kerüljenek ki. A másik pedig, hogy minőségi produkciót nyújtsanak.

Milyen országokból érkeznek az együttesek?

Rendszeres vendégeink vannak Görögországból, Törökországból, Szerbiából és Grúziából; idén pedig lengyelekis érkeztek hozzánk. A grúzok idén nem tudtak idelátogatni, de jövőre ismét várjuk őket – ekkor már negyed évszázada lesz töretlen a fesztivál sikere.

A földrajzi távolságokra tekintettel, miként oldja meg, az együttesek- produkciók előminősítését?

A kapcsolatfelvételt követően videó felvételt kérünk. Az alapján döntjük el, hogy a produkció színvonala megfelel-e az elvárásainknak.

Vannak már kialakult partneri kapcsolatok? Tervezik a meglévők bővítését?

Mint az előzőekben már említettem, vannak. Törökországból, Görögországból, Szerbiából, Grúziából rendszeresen érkeznek fellépők. Ebben az évben kihasználva testvérvárosi kapcsolatunkat, Lengyelországból is érkezett együttes. Továbbá próbálkozunk távolabbi földrészek exkluzív együtteseivel is kapcsolatot létesíteni, így tovább színesíteni a fesztivál programjait. Gondolok itt Elefántcsontpartra, aki a jelenlegi egészségügyi helyzet miatt nem lehetnek jelen. Reméljük, jövőre a fellépők között üdvözölhetjük őket is.

Viszontlátásra Jászberény, Csángó Fesztivál 2015-ben

(Nyitókép: Illusztráció)


Hasonló cikkek