A fejlődő országokról készült fotók gyakran tárgyiasítanak

Habár a riport vagy jótékonysági céllal készülő fotók együttérzést szeretnének kiváltani, mégis hajlamosak a megtévesztésre és mondani valót egy egészen más aspektusra átemelni. A világ fejlődő országairól készült fotók zömmel az egzotikumot vagy az eredendően betegségektől és problémáktól való sújtottságot ragadják meg, hiányzik belőlük az a fajta megközelítés, amely közelebb engedne egy mélyebb humánus megértés felé.

Ekow Eshun a Fourth Plinth Commissioning Group írója és szerkesztője szerit „a fotókon jelentős hangsúly van a válság és instabilitás kiemelésre, de ott van az az érzés is, hogy az emberek ezen szituációkban kollektívan, csoportban jelennek meg, vagyis az individualitás és autonomitás teljes hiányában mutatja be őket.

Eshun a Fund for Global Human Rights jótékonysági szervezettel együttműködve egy olyan kiállítást szervezett, amely mélyebbről veszi szemügyre a fejlődő országokban zajló életet. Célja olyan munkák összeállítása volt, amely a nézőt egy empatikusabb látásmód felé ösztönzi, kötelezi el, hogy ne a tárgyiasított emberi életet lássa meg a képekben.

A londoni King’s Cross-ban megrendezett Szemtől szemben című kiállításon résztvevő művészek Afrika, Dél-Amerika és dél- délkelet-Ázsia területeire fókuszálnak. Eshun elsősorban olyan fotósokat és művészeket kért fel akik bizonyos esetekben akár éveket töltöttek el projektjük kidolgozásán. Az egyik kiállító művész George Osodi, díjnyertes nigériai fotós négy évet töltött el a nigériai delta területén élő emberekkel, hogy dokumentálja milyen hatással volt életükre az ott zajló olajkutatás.

 

Forrás / Kép: Guardian / Margaret Courtney-Clarke

 


Hasonló cikkek