A hét színháza − Soltis Lajos Színház

Ebben a rovatban minden héten másik, esetenként kevésbé ismert vagy országos szinten ismeretlen színházat ajánlunk az olvasóink figyelmébe egy rövid bemutató keretében. 

Működése 1980-ban veszi kezdetét, mikor az elődjének tekinthető Stikei Színkört megalapítja néhány fiatal, akik csak hobbiként űzik a színjátszást. Hat évvel később  komolyabb szintre emelkedik mind az ott dolgozók, mind az intézmény tevékenysége, 1986-ban évi 26 előadással, egy gyerek és egy felnőtt tagozattal folytatják tovább a munkát.

 

A társulat A Cinóber Hadművelet című előadásának bemutatója

1992-től újabb szintre lép a színház működése. Saját és vendég produkcióknak egyaránt teret engednek, 10-12 órás próbaidőkkel, díszlettervezőkkel és saját bérlettel folytatódik a munka. A fesztiválokon az egyesületet egyre jobb helyezéseket ér el, mely felkelti a szakmaibeliek érdeklődését. Bocsárdi László, Solténszky Tibor, Katona Imre, Somogyi István, illetve később a színház művészeti vezetője Soltis Lajos felügyeli és tereli jó irányba az egyesületet.

2001-től a színház felveszi a – tragikus körülmények között elhunyt – Soltis Lajos nevet, és jelenlegi székhelyükre költöznek celldömölki, a Kemenesaljai Művelődési Központba.

Pillanatkép a Liliomfi című előadásukból

Az intézmény minden évben megrendezi a Rendezőket és Színészeket képző Nemzetközi Táborukat, a Színészek és Színbarátok Bálját, minden második évben pedig a Soltis Lajos Színházi Találkozót.

A közösségi kulturális életben való intenzív részvétel, a magas előadásszám többet igényelne a jelenleg két teljes- és egy részmunkaidős munkatársnál, akiknek sokszor bizonytalan a fizetésük, azonban hála az egyesület kitartó és önfeláldozó munkájának, a színház egyelőre zökkenőmentesen képes folytatni a munkáját.

 

Forrás: Soltis Lajos színház


Fritsi Péter

Gyerekkorom óta szoros kapcsolat fűz a könyvekhez, olvasáshoz. Legfőbb életterem a könyvtár. Könyvtárosi munkám mellett újságírással foglalkozom.

Hasonló cikkek