A hét színháza – A Székesfehérvári Vörösmarty Színház

A város első kőszínházának építése előtt a legendás vándorszínészek léptek fel a helység fogadóiban, a túlnyomórészt német ajkú településen az első magyar színtársulat 1813-ban jelent meg. A társulat feloszlása után a megye közadakozásból támogatta a színjátszást, az 1818-1837-ig működő „Székesfehérvári Nemzeti Játék Színi Társulat” a Kossuth utcai Győry-házban tevékenykedett. A vármegye nem csak pártolta és támogatta színjátszást, hanem elismerte annak nyelvművelésben betöltött szerepét; ezért a kezdeti komédiákat később komolyabb hangvételű darabok váltották föl.

Az színház a kezdettől fogva jelentős kulturális szerepet töltött be nem csak a város, hanem az egész ország életében, a budai színészet válsága idején több híres színészt is foglalkoztatott, itt mutatták be elsőként az új magyar drámairodalom szignifikáns műveit.

A színház évadhirdető sajtótájékoztatója 2019-ben

A Szkalnitzky Antal és Koch Henrik által tervezett kőszínház 1874-ben nyitotta meg a kapuit, avató díszelőadásán Katona József Bánk Bánját mutatták be. Az 1944-ben porig égett épület társadalmi összefogás keretében a város lakosságának a segítségével épült meg újra, és 1962-re készült el teljesen. Az újabb felújításra 40 évet kellett várni, ekkor az épület kibővítésével lényegében egy új színház készült el.

Első hivatalos társulatára 1995-ig kellett várni, a 10 fővel indult csapat két évvel később tovább bővült 16 fővel. A 2005-ben megújított épületből lényegében csak a főfalak maradtak meg, minden más átalakításra került, azóta az intézmény jócskán kibővült, mindenhova csúcstechnológia került beszelésre.

Forrás: Vörösmarty Színház


Fritsi Péter

Gyerekkorom óta szoros kapcsolat fűz a könyvekhez, olvasáshoz. Legfőbb életterem a könyvtár. Könyvtárosi munkám mellett újságírással foglalkozom.

Hasonló cikkek