A hét színháza – A Veszprémi Petőfi Színház

A veszprémi színjátszás története egészen a 18. századig nyúlik vissza, a legrégebbi városi színlap dátuma 1814. A század második felében egyre inkább fellendülő színházi élet és a vándortársulatok egyre gyakoribb feltűnése mind nagyobb igényt teremtett egy saját színházi építményre.

Medgyaszay István tervei alapján épült Petőfi Színház 1908 szeptember 7-én nyitott meg. Az épület Medgyaszay több éves kutatómunkájának a gyümölcse, melynek során a magyar népi művészet ősi hagyományait alkalmazta a vasbeton művészi megformálásával. A színházat Nagy Sándor festőművész üvegfestményei díszítették.

A színház Titanic című előadásának az előzetese

Az épület a város kulturális központjaként működött, rengeteg vendégtársulat megfordult itt, azonban egy saját színházi társulat megalapítására 1961-ig várni kellett. Ezután a színházban kortárs magyar és külföldi darabok, illetve klasszikusok egyaránt bemutatásra kerültek, a helyi közösség pedig lelkesen látogatta az előadásokat.

Az állandó művészi munka alkalmasságának érdekében az épületet 1988-ban felújították. A korszerűsítés óta − melyben külső rekonstrukcióra, stúdiószínpad létesítésére és modern hangtechnika beépítésére került sor – az intézmény a pezsgő színházi élet szerves része.

Forrás: Petőfi Színház


Fritsi Péter

Gyerekkorom óta szoros kapcsolat fűz a könyvekhez, olvasáshoz. Legfőbb életterem a könyvtár. Könyvtárosi munkám mellett újságírással foglalkozom.

Hasonló cikkek