A restaurálás „gyöngyszemei”

A restaurálást talán az egyik legszebb szakmának tekinthetjük. Hitvallásában elsődleges szempont, hogy megőrizze, javítsa kulturális örökségeink állapotát anélkül, hogy bármiféle drasztikus változtatást ejtene rajtuk.

A restaurálás tehát nem önkifejezés hanem felelősség, szabályokat követve és azokat betartva kell a helyreállítási folyamatot végigvinni. A restaurátor olyan műtárgyakkal kerül szorosabb kapcsolatba, amelyeket az átlagnéző csak méterekről csodálhat meg. Még is mint minden szakmában, sajnos itt is előfordulnak szaktudással nem rendelkező kontár munkát végző munkavállalók. A média általában csak egy-két esetet emel ki, pedig az elrontott restaurátori munkák esete egyáltalán nem egyedülálló, és sajnos sokszor az eredeti művek olyan mértékben sérülnek, hogy már szakszerű helyreállításuk sem lehetséges. Az okokat, miérteket nem keresve a látvány általában már önmagában is elég, hogy szörnyülködést váltson ki belőlünk.

Legutóbb Murillo Szeplőtlen fogantatás című festményének egyik másolata esett áldozatul egy bútorrestaurátor próbálkozásának. A végeredmény minősége igencsak hasonlít a nyolc évvel ezelőtti moncsicsivá változatott Jézus freskó esetéhez. A moncsicsi Jézus azóta hatalmas karriert futott be internetes mémként, illetve turisták ezreit vonzza a spanyol kis kápolnába, ahol egy nyugdíjas néni megalkotta. A spanyol szakmabeliek szerint az átfestett Murillo kép újból rávilágít a restaurálási szabályok felülvizsgálásának, szigorításának szükségességére.

2018-ban egy kolumbiai templom plébánosait sokkolta az a végeredmény, ahogyan a restaurátortól visszakapták padovai Szent Antal szobrukat. A 17. századi fából készült szobor termeszek miatt szorult felújításra, azonban túlságosan is ”szépre” sikeredett. A szent erőteljes sminkjével inkább hasonlít egy kirakatbábuhoz, mint egy védőszenthez, ezzel igencsak zavarba hozva szegény plébánosokat, akik éveken keresztül imádkoztak hozzá.

Néhány helyreállítás során annyira fel szeretnék javítani az adott műemlék állapotát, hogy észre sem veszik, hogy egy teljes újat hoznak létre. Így lett a 2000 éves törökországi Ocakli Ada kastély romjaiból egy teljesen mainak tűnő lego szerű építmény. A kritika szerint Spongyabobra is hasonlító építmény végeredményével a városka lakói azonban teljes mértékben elégedettek.

A kínai nagy fal a világ legnagyobb ember által alkotott létesítménye. A különböző korok, dinasztiák ideje alatt épült több mint 21.000 km hosszú erődítményrendszer nagy része elhanyagolt, jelentős részét vandalizmus, téglalopás, ellenőrizetlen növénynövekedés és szélsőséges időjárás sújtja. 2014-ben a Ming-dinasztia idején épült 700 éves szakasz egy részét próbálták a folyamatos enyészettől megóvni – úgy hogy a köveket felöntötték betonnal, konkrétan járdává alakítva így a fal ezen részét.  A helyreállítás ezen módja a mai napig visszhangtól hangos, és többek szerint a rekonstrukció nevében elkövetett vandalizmusnak tekinthető.

 

 

 


Hasonló cikkek