Automaták, robotok dolgoznak majd a szlovákiai munkavállalók nagy része helyett

A gyártási folyamatok automatizálása, a robotok elterjedése veszélyeztetheti az eddigi munkahelyeket, és ebben a szlovákiai munkavállaló világviszonylatban is a leginkább veszélyeztetettebbek közé tartozik. A robotizációhoz természetesen tőke kell, és olyan iparág, ahol viszonylag hosszú távon is biztosított a piac, ahol számos monoton munkafolyamatot ki lehet váltani. Ilyen az autógyártás, annak beszállítói lánca, és ez Szlovákia gazdaságát jelentősen meghatározza.

Miért jó a robot?
Nem beszél vissza, nem megy szabadságra, nem betegszik meg, sem ő sem a gyermeke és még kevesebb selejtet is termel, mint az ember. Ráadásul a szlovákiai munkavállaló nem igazán flexibilis, alkalmazkodó, már ami a munkaköröket illeti. Természetesen a robotok is fejlődnek, és egyre megfizethetőbbekké váltak. Ma már pár hónap alatt megtérülnek, a mindenkori munkabér függvényében. A világban egyesek azt jósolják, hogy 2030-ra mintegy 800 millió munkavállalót cserélhetnek le robotra.

Akár a szlovákiai munkahelyek 30-40 százalékának a megszűnését okozhatja. Szlovákia ugyanis a robotizáció mértékét tekintve a világ első húsz állama között van. A világelső Szingapúr, ahol 918 robot esik százezer munkavállalóra. Németországban 346, USA-ban 288 vagy Finnországban 149 robotot számlálnak százezer munkásra.

Az ideiglenesen állomásozó autógyárak 177 ezer embert foglalkoztatnak, és az elemzők szerint itt volna az ideje, hogy a munkavállalóknak olyan munkákra kellene specializálódniuk, amihez szükség van az emberi egyediségre, a pótolhatatlan képességekre.

Ráadásul eszélyben vannak a magasabb képesítést megkövetelő munkakörök is, amennyiben monoton, folyamatosan ismétlődő munkákról van szó.

A Világgazdasági Fórum szerint 2025-ig 85 millió munkahely fog megszűnni a robotizáció miatt, a jövő technológiákra és innovációkra alapuló gazdasága pedig 95 millió új munkahelyet teremt.

Tudatosítani kellene, hogy míg az előző generációknál az iskolában megszerzett tudás 26 évre szólt, manapság ez a tudás 4,5 évre szól. A most iskolába lépő gyermekek 65 százaléka olyan munkakörben fog elhelyezkedni, amelyek ma még nem is léteznek.

A kritikus gondolkodásra, a nem tervezett eseményekre való gyors reagálási képességre lesz szükség. Továbbá nem árt, ha jó kommunikációs és előadói készségekkel bírunk, logikusan gondolkodunk, és hajlandók vagyunk tanulni. A digitális írástudás, az algoritmusok szerinti gondolkodás, szoftverismeret, a kiberbiztonsági tudás, adatelemzés pedig lassan alapkövetelmény lesz.

Viszonylag biztonságban érezhetik magukat az aszisztensek, a tanácsadók, a könyvelők, bár már léteznek könyvelői programok, de a kreatív könyveléshez még mindig kell ember. Tőlük nagyobb biztonságban vannak a tanárok, egészségügyi alkalmazottak, tudósok vállalkozók, programozók, művészek, fodrászok stb. A legveszélyeztetettebb munkakörök közé, kétség kívül az összeszerelők, telefonközpontok alkalmazottai, raktárosok, pénztárosok, pékek, kamionsofőrök, fordítók vagy taxisok tartoznak.

Külhon | Pannon Hírnök

Kövessen minket: Facebook

Forrás: ma7.sk


Milány Kincső

Kommunikáció és médiatudomány. Ezt tanultam ebben érzem otthon magam. Na és persze a hírszerkesztés, online újságírás a PannonHírnök Külhon rovatában és a V4 Panorámánál.

Hasonló cikkek