Az állati fehérje növeli a rák kialakulásának kockázatát

Egy amerikai kutatás eredménye arra hívja fel a figyelmet, hogy a túl sok állati eredetű táplálék megnöveli a rák kialakulásának kockázatát. Olyan középkorú férfiakat vetettek górcső alá, akik vagy nagyon kevés állati eredetű fehérjét fogyasztanak, illetve olyanokat, akik sok húst és tejterméket esznek.

Az utóbbiaknál négyszer nagyobb a rák kockázata, a Science Daily tudományos-ismeretterjesztő portálon megjelent tanulmány adatai szerint.

Ugyanakkor arra is fény derült a két táplálkozási szokást illetően, hogy nemcsak a cukorbetegség okozta halál esélye többszöröződik meg azoknál, akik sok állati eredetű ételt esznek, hanem 74 százalékkal nagyobb eséllyel hunynak el, bármilyen ok következtében, mint a kevés állati eredetű étrendet követők.

A felnőttkort nem az egyetlen vizsgálati szakasznak tekintette a nagy létszámú kutatás, hanem azt vette alapul, hogy miképpen változik a szervezet az évek múlásával.

A tanulmányból kiderült az is, hogy ami az egyik életkorban jó, az korábban vagy később akár káros is lehet. A fehérje befolyásolja az IGF-1 növekedési hormont, de mára már a rákkockázattal is összefüggésbe került.

Az IGF-1 szintje zuhanásnak indul 65 éves kor után, ez pedig izomveszteséghez, gyengeséghez vezet, és míg a középkorúak esetében nagyon ártalmas a sok állati fehérje, addig 65 év felett védő szerepe van a betegségek megelőzésben, leküzdésben.

A kutatás 6318, 50 év feletti résztvevőre terjedt ki. Köztük azoknál, akik közepes mennyiségű fehérjén éltek, háromszor akkora volt a rák kockázata, mint a kevés fehérjét fogyasztóknál.


Hasonló cikkek