Az első magyar helyszínek világörökséggé nyilvánításának 30. évfordulóját ünnepelték Párizsban

Az első magyar helyszínek világörökséggé nyilvánításának harmincadik évfordulóját ünnepelték csütörtökön Párizsban az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete, az UNESCO székházában, néhány nappal azelőtt, hogy a 39. Általános Konferencián, azaz a közgyűlésen döntés születik Magyarország jelöltségéről a Világörökségi Bizottságba.

    Magyarországnak az UNESCO melletti Állandó Képviseletének meghívására az ünnepségen a tagországok képviselői mellett megjelentek az ENSZ szakosított szervezetének fontosabb vezetői, többek között Stanley Mutumba Simataa volt namíbiai kommunikációs miniszterhelyettes, a közgyűlés elnöke és Mechtild Rössler az UNESCO Világörökségi Központjának igazgatója.

       Latorcai Csaba, a Miniszterelnökség kiemelt társadalmi ügyekért felelős helyettes államtitkára köszöntőjében kiemelte: Magyarország továbbra is törekszik  “Budapest építészeti örökségének sajátos, a történelmi korok egymásra rakódó rétegei által kialakított jegyeinek megőrzésére”. Jelezte, hogy Magyarország nagy jelentőséget tulajdonít a Világörökségi Központ munkájának. Ennek jeleként volt hazánk 1997 és 2002 között tagja a Világörökségi Bizottságnak, és adott helyszínt Budapest 2002-ben a 26. ülésszaknak. “Őszintén remélem, hogy a jövőben újra  fogadhatjuk a bizottságot” – tette hozzá.

“Ezen esemény keretében szerettünk volna köszönetet mondani az UNESCO-nak az eddigi együttműködésért és kiemelni a Világörökségi Egyezmény jelentőségét, amelynek Magyarország olyan nagy jelentőséget tulajdonít, hogy külön törvényben szabályozza a világörökség védelmét”

– hangsúlyozta a rendezvény után az MTI-nek Latorcai Csaba.

       Emlékeztetett arra, hogy a világörökségi területek fokozottabb védelmét célozza az a parlament elé beterjesztett jogszabálytervezet, amely a világörökségi helyszínen található ingatlanok tekintetében – a lakóépületek és a termőföldek kivételével – az állam részére elővásárlási jogot alapítana. A javaslat a Nemzeti Földalapról szóló törvényt és a világörökségről szóló törvényt módosítaná azzal a céllal, hogy a világörökségi helyszín oltalom alá tartozó egyes ingatlanokat további jogi védelem alá vonja.

“Magyarország nagyon büszke arra az örökségre, amit elődeinktől örökültünk, legyen az természeti vagy kulturális örökség”

– mondta a helyettes államtitkár, aki a harminc évvel ezelőtti döntés helyszínén tartott megemlékezést “jó alkalomnak” nevezte arra, hogy előkészítsék az UNESCO világörökségi bizottsági tagság újbóli megpályázását. A helyettes államtitkár szerint az elmúlt évek eredményei tükrében Magyarország jó eséllyel pályázhat a tagságra, amelyről november 14-én dönt a szervezet hétfőn kezdődő 39. Általános Konferenciája. Hazánkon kívül Ukrajna és Bosznia-Hercegovina nyújtott be pályázatot.

Magyarországi helyszín először 1987-ben került a UNESCO 1972-ben alapított világörökségi listájára: Budapesten a Duna-part látképe és a Budai várnegyed, valamint Hollókő ófalu és környezete lett a világörökség része. Jelenleg nyolc magyar helyszín szerepel a listán. Jövőre három másik országgal közösen pályázik Magyarország a római határerőd-rendszer, a limes világörökségi helyszínné nyilvánítására.


Hasonló cikkek