Az EU negatív Covid-tesztet sürget minden Kínából érkező utas számára

Az Európai Unió (EU) tagállamai szerdán megállapodtak abban: “határozottan támogatják”, hogy a Kínából érkező valamennyi utazót – állampolgárságtól függetlenül – kötelezzék egy negatív Covid-teszt bemutatására. Az EU ezzel arra reagált, hogy Kínában a szigorú korlátozások feloldásával megugrott a fertőzések száma.

 

Németország elsőként reagált a döntésre: mostantól kötelezővé teszik a Covid-tesztet a Kínából érkező utazók számára

 

A koronavírus-tesztet tehát még felszállás előtt, legkésőbb 48 órával az utazás kezdete előtt kellene elvégezni. Az ajánlások hétfőtől lépnek hatályba.

Németország elsőként reagált a döntésre: mostantól kötelezővé teszik a Covid-tesztet a Kínából érkező utazók számára – jelentette be Karl Lauterbach egészségügyi miniszter csütörtökön. Mint elmondta, a jövőben a Kínából érkező utasoknak legalább egy antigén-gyorstesztre lesz szükségük a Németországba való belépéskor. Ezenkívül a belépéskor szúrópróbaszerűen ellenőrzik az esetleges vírusvariánsokat.

 

Az EU-ból Kínába tartó és onnan érkező járatok utasainak orvosi maszkot kell viselniük

 

A jogilag nem kötelező erejű határozatot az EU integrált politikai válságkezelő szerve, az IPCR hozta meg, amely arról is döntött, hogy az EU-ból Kínába tartó és onnan érkező járatok utasainak orvosi maszkot vagy respirátort kell viselniük, a nemzeti hatóságok által előírt egyéb higiéniai intézkedések mellett.

Az EU svéd elnöksége által kiadott nyilatkozat szerint a tagállamokat arra ösztönzik, hogy végezzék el a Kínából érkező utasok szúrópróbaszerű vizsgálatát, és figyeljék a repülőgépekből származó szennyvizet, hogy találnak-e esetleges veszélyes variánsokra utaló nyomokat.

 

Olaszország, Franciaország és Spanyolország már bevezett egyoldalú utazási intézkedéseket

 

A döntés azután született, hogy néhány uniós ország, például Olaszország, Franciaország és Spanyolország már bevezett egyoldalú utazási intézkedéseket, válaszul a Covid-19 megbetegedések tömeges kínai kitörésére. Ez azután kezdődött, hogy Peking egyik napról a másikra lazított az úgynevezett “zéró Covid” politikáján, amelynek a vírus terjedését kellett volna megfékeznie.

A fordulat egyértelműen a drákói intézkedések elleni széles körű, egyre ellenzékibbé váló utcai tiltakozásokra adott reakciónak tekinthető, amelyek miatt egész városokat zártak le, és az embereket hosszabb időre otthonaikba zárták.

December 29-én az Európai Unió kormányai és egészségügyi szervezetei az Egészségügyi Világszervezet (WHO) képviselőivel már tartottak egy online megbeszélést, melyen Olaszország sürgette az EU többi tagállamát, hogy kövessék Olaszország, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok példáját, és negatív teszthez kössék a Kínából érkező turisták beutazását. Az EU azonban akkor még nem látta ennek szükségét.

 

Peking “elfogadhatatlannak” és “diszkriminatívnak” minősítette a beutazási korlátozásokat

 

Az európai országok azonban aggódnak amiatt, hogy a fertőzések ellenőrizetlen növekedése új és fertőzőbb Covid-variánsokat hozhat létre, ami azzal fenyeget, hogy semmissé teszi az elmúlt két évben elért eredményeket.

Peking egyébként még a szerdai EU-döntés előtt “elfogadhatatlannak” és “diszkriminatívnak” minősítette a beutazási korlátozásokat. “Határozottan ellenezzük a Covid-intézkedések politikai célú manipulálására irányuló kísérleteket, és a kölcsönösség elvén alapuló ellenintézkedéseket fogunk tenni” – közölte Mao Ning külügyi szóvivő.

Forrás: euronews.com

A nyitókép illusztráció.

 

Amennyiben tetszik a tartalmak sokszínűsége, kérjük szánjon még ránk pár percet támogassa a PannonHírnök szerkesztőinek munkáját és kövessen minket a Facebookon!

 


Hasonló cikkek