Bármiről szól is a film, kisebbségieket kell szerepeltetnie, nagy klasszikusokat pedig letiltanak

Az emberi jogi mozgalmak politikai és kulturális vetületeiről beszélgettek az M5 Ez itt a kérdés című műsorában. A mozgalmak utcai vetületeit már láthattuk az Amerikai Egyesült Államok utcáin zajló események kapcsán.

Csak azok a filmek kaphatnak 2024-től Oscar-díjat a legjobb film kategóriában, amelyekben legalább harminc százalékban vannak jelen kisebbségi szereplők, készítők.

Az Elfújta a szél című filmet például eredeti formájában nem lehet látni

az HBO Maxon, mert egyesek szerint a rabszolgaságot dicsőíti és előítéletes a feketékkel szemben, de emellett a Netflixen már Black Lives Matter-válogatás is elérhető.

A feltételrendszernek az eddig díjazott filmek is teljesen megfelelnek, itt inkább csak a hangsúlyokat tolják el a film tartalmáról a film készítői, szereplői felé – fejtette ki Réz András filmesztéta.

Dudás Viktor filmszakértő véleménye szerint ellenőrizhetetlen az egész modell, ugyanis a stúdiókat önbevallásra kényszerítik, nincs arra apparátus, a kritériumok teljesítését nem lehet mérni.

Deák-Sárosi László filmesztéta szerint ez a rendszer már a hetvenes-nyolcvanas évek óta működik.

Előbb mellékszereplők szintjén tettek bele a különböző filmekbe feketéket, aztán a melegeket

és így tovább.

Apáti Bence szerint identitásháború folyik, mindenféle piaci igény figyelmen kívül hagyásával. A balettigazgató úgy véli, hogy

a streamingszolgáltatókon komoly nyomás van hogy politikailag korrekt tartalmakat gyártsanak,

hogy mindenféle kisebbségből merítve vonultassanak fel szereplőket.

Forrás: hirado.hu


Hasonló cikkek