Dedikálás után öt lövés – 40 éve gyilkolták meg John Lennont

1980.december 8-án New Yorkban egyik fanatikus rajongója, Mark David Chapman lelőtte az ismert zenészt, de előtte még autogramot kért tőle.

Chapman mindösszesen 25 éves volt a gyilkosság időpontjában, és tettéért életfogytig tartó börtönbüntetést kapott. Többször adott be feltételes szabadlábra helyezési kérelmet, de azt minden esetben elutasították. Chapman az évek során végig bűnösnek vallotta magát. Miután lelőtte Lennont meg sem próbált elmenekülni a helyszínről, a járdára leülve várta be a rendőröket, akiknek azt mondta, hogy „a belső hangok” súgták neki, ölje meg az általa ikonként imádott zenészt.

A gyilkosság estéjén Lennon autogramot ad Chapmannek (Kép forrása: Wikimedia Commons)

1980.december 8-án John Lennon és felesége, Yoko Ono elindult a New York-i Dakota-házból, hogy autóval a Record Plant stúdióba menjen. A járdán rájuk váró rajongókkal találkoztak, köztük Mark David Chapmannal, aki kért és kapott egy aláírást Lennontól. A pillanatot Paul Goresh fotós meg is örökítette, ám akkor még nem gondolta: a kép, amelyen Lennon a gyilkosának ad autógrammot, néhány órával később az egész világot bejárja majd.

De mi is történt azon az éjjelen? A művészházaspár tizenegy körül érkezett vissza a stúdióból a Dakota-ház elé. Először Yoko, utána John szállt ki a kocsiból. Chapman megvárta, hogy Yoko elhaladjon előtte, majd kabátzsebéből elővette pisztolyát, halkan megkérdezte: “Mr. Lennon?!”, és ötször rálőtt. Az egyik golyó célt tévesztett, de négy eltalálta a zenész baloldalát. A vállába, hátába, aortájába fúródott lövedékek 80 %-os vérveszteséget okoztak. Noha a Roosevelt Hospitalban az orvosok húsz percen keresztül próbálkoztak újraélesztéssel, Lennon életét már nem tudták megmenteni.

Halálát számos összeesküvés-elmélet övezte. Lennon a hetvenes évek végére már nemcsak zenész, hanem igazi békeharcos volt, aki tiltakozott a vietnámi háború és a nukleáris fegyverek ellen. Bárhol kezdett beszélni, énekelni, mindig milliók figyeltek rá. Feltételezések szerint a CIA-nak is köze volt a meggyilkolásához, de ez már sosem fog kiderülni. Mindenesetre a Sors furcsa fintora, hogy a Beatles 1966-ban kiadott Revolver című albuma az, amit az amerikai rádiók, televíziós zenecsatornák ma is minden idők legjobb lemezeként emlegetnek. John Lennon életét pedig egy revolver oltotta ki…

A Beatles tagjaként (Kép forrása: BBC)

John Lennon Liverpoolban született 1940. október 9-én, zenélni a Liverpool College of Art növendékeként kezdett. Quarrymen néven Paul McCartneyval megalakította első együttesét, majd személycserék után 1959-ben létrejött a Beatles. George Harrison belépett a bandába, később pedig csatlakozott Ringo Starr is.  Első kislemezük 1962-ben készült Love Me Do címmel, ezt követően a csapat hamarosan a világ legismertebb beatzenekara lett. Lennon a formáció gitárosa és énekese volt, zenét is szerzett, és szerepelt a Beatles világsikerű filmjeiben, az Egy nehéz nap éjszakájában és a Helpben. 1965-ben – társaival együtt – az angol királynőtől lovagi címet kapott. A Beatles a XX. század egyik legmeghatározóbb együtteseként több mint 1,5 milliárd lemezt adott el, és rekordokat állított fel a slágerlistákon.

A Beatles felbomlása után Lennon sikeres szólókarriert ért el. 1968 és 1980 között 12 nagylemezt készített, koncertet viszont keveset adott. 1970-ben jelent meg a tulajdonképpeni első szólólemeze John Lennon/Plastic Ono Band címmel. 1971-ben készült el az Imagine, ami karrierje legsikeresebb szólóalbuma lett. Legnépszerűbb saját dalai: Give Peace a Chance (1969), Mother (1971), Imagine (1971), Happy Xmas (1972), Stand by Me (1975), Woman (1980).

Yoko Onóval (Kép forrása: Vanity Fair)

Első házassága válással végződött. Yoko Ono képzőművésszel akkor ismerkedett meg, amikor megnézte annak kiállítását a londoni Indica galériában. 1969-ban összeházasodtak, és elválaszthatatlanok lettek. Kapcsolatukat megénekelték az 1980-as Double Fantasy című albumukon.

John Lennon és a Beatles rajongói évről évre összegyűlnek a New York-i Central Park egyik szegletében, amelyet a Beatles együttes Strawberry Fields Forever című dalának emlékére Eperföldnek neveztek el.

(Kiemelt kép forrása: John Lennon Facebook oldala)


Vona Ildikó

Híradások, beszámolók művészeti, színházi, zenei eseményekről, valamint interjúk készítése ismert művészekkel.

Hasonló cikkek