Dézsmálhatja a bank ügyfele számláját?

Vannak olyan esetek, amikor a számlavezető bank közvetlenül, előzetes engedély, hozzájárulás nélkül megterhelheti a bankszámlánkat – állítja a jegybank keretein belül működő Pénzügyi Békéltető Testület (PBT) tagja.

Néhány konkrét ügy alapján azonban kiderül: az ügyfeleknek nem kell bármibe belenyugodniuk.

A hitelintézetek – a jogszabály és a kikötött szerződéses feltételek szerint – a folyószámla tulajdonosának jóváhagyása nélkül is levehetnek pénzt a számlájáról, ha korábbi tévedésük miatti hibájukat orvosolják – írta le Lakó Anita. Mint a PBT tagja hozzáfűzte: ez a banki jogosítvány azonban nem korlátlan. A békéltető több olyan ügyet is tárgyalt, amelynél a hitelintézet nem tudta bizonyítani, hogy jogszerűen terhelte meg ügyfele számláját.

Az egyik esetnél az ügyfél a bankfiókban kezdeményezett pénztári készpénzbefizetést. A befizetés összegét a pénztáros rögzítette, erről bizonylat is készült, a pénztáros az ügyfél által átadott címleteket is felvezette. A bank az összeget az ügyfélszámlán a befizetés napján jóváírta, ez a későbbi bankszámlakivonaton is szerepelt.

A befizetést követő 5 nap elteltével azonban a bank arról tájékoztatta az ügyfelet, hogy bankhiba történt, a befizetett összeget a pénztáros hibásan rögzítette, a bank pedig ezt a hibás összeget írta jóvá. A bankhibából eredően tehát pénztárhiány keletkezett. A bank kérte az ügyfelet, hogy a hiba rendezése érdekében keresse fel a bankfiókot, illetve rendezze a hiányzó összeget. Mivel az ügyfél a pénztárhiány összegét nem fizette meg, a bankhiba észlelését követő 14. napon a bank a hiányzó összeggel megterhelte a bankszámláját.

A teljes cikket ITT olvashatja.

A nyitókép illusztráció.


Hasonló cikkek