Egyeztetést kezdeményeznek a szakszervezetek

A koronavírus-járvány ismételt erősödése miatt a szakszervezetek közös nyilatkozatban kezdeményezték, hogy a kormány az országos érdekegyeztetési intézményrendszer (VKF és OKÉT) keretei között érdemi konzultációt folytasson a következő negyedév és a következő két év gazdaság- és munkaerőpiaci védelmének kérdéseiről.

    A Magyar Szakszervezeti Szövetség, a Liga Szakszervezetek, a Munkástanácsok, az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés, a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma és a Hetedik Szövetség a közös nyilatkozatban kérik a kormányt arra, hogy folytasson szakértői szintű egyeztetéseket az iskolakezdés kapcsán már aktuálissá vált problémákról, majd e példa nyomán átfogó, a munkavállalói szempontrendszert hangsúlyosan megjelenítő egyeztetést a középtávú gazdaságvédelmi és gazdaságélénkítési kérdésekről is.
A szakszervezeti konföderációk egységesen azt az álláspontot képviselik – figyelembe véve a járvány első hulláma idején tapasztalt, a munkavállalók széles körét érintő negatív foglalkoztatási következményeket -, hogy nem lehet arányos mértékű az a teherelosztás a magyar társadalomban, amely nem veszi kellő mértékben figyelembe a bérből- és fizetésből élők foglalkoztatási érdekeit.

A szakszervezetek szerint a tervezéshez és a társadalmi koherencia megőrzéséhez nemcsak a gazdasági szakértők és a munkaadói érdekképviseletek szempontrendszerére kell tekintettel lenni, hanem a magyar állampolgárok nagy többségét alkotó munkavállalók véleményét is mérlegelni kell.

Ennek részeként, az iskolai tanév indulásakor felhívják a figyelmet arra, hogy a járvány esetleges belobbanására felkészülve az államnak gondoskodnia kell arról, hogy a karanténhelyzet beálltakor vagy egy esetleges digitális oktatási rend ismételt alkalmazásakor a 6-14 éves korosztály otthoni tanulását segítő feladatok ellátása is a szülőkre, egyúttal többségében aktív munkavállalókra hárul.
Minden magyar állampolgár, minden magyar munkavállaló és munkadó érdeke, hogy egy ilyen helyzetre már most megkezdődjön a felkészülés. Álláspontjuk szerint meg kell vizsgálni, hogy a gyermekfelügyelet miatt a munkából kiesőknek a gazdaságvédelmi csomag keretében folyósítható célzott bértámogatás segítségével és/vagy az egészségbiztosítási törvény módosításával teremthető meg a kiszámítható egzisztenciális környezet.


Hasonló cikkek