Együttgondolkodás nyelvünkről, kultúránkról

Beregszászban a Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézet (KMMI) és a Magyar Értelmiségiek Kárpátaljai Közössége (MÉKK) az együttműködő partnerszervezetekkel közösen méltatta a Magyar Kultúra Napját.

Az ünnepségsorozat – a hagyományok jegyében – a beregszászi posta falán elhelyezett Kölcsey-emléktábla előtt kezdődött, ahol a magyarországi diplomáciai testületek, kárpátaljai magyar társadalmi szervezetek, a város önkormányzatának és tanintézményeinek képviselői helyezték el a tisztelet koszorúit.

Az Európa–Magyar Házban rendezett nemzetközi konferencia alaptémája kárpátaljai magyar értelmiség szerepe a rendszerváltástól napjainkig: érdekérvényesítési lehetőségek az ukrán–magyar kapcsolatok függvényében címet viselte. Vitaindító előadást dr. Dupka György, a MÉKK elnöke tartott. A rendszerváltás pozitív és negatív hozadékairól beszélve, érintette a kárpátaljai irodalmi, művészeti, kulturális életet és a nyelvmegtartó küzdelmet.

Dr. Tóth Mihály alkotmányjogász a kisebbségi jogi helyzetről tartott előadást. Kiemelten szólt a nyelvhasználatról, az oktatási törvényről, a magyar kultúra megtartásának fontosságáról.

Vári Fábián László József Attila-díjas költő az irodalom szerepéről, erejéről értekezett.

Király András, a Tiszapéterfalvai Művészeti Iskola igazgatója a tehetségek felkarolásának fontosságáról beszélt, míg Matl Péter képzőművész, a Pro Arte-Munkács elnöke a kárpátaljai művészek, művészetek helyzetébe nyújtott bepillantást.

A rendezvény keretében került sor Hajduk Márta dokumentumfilmes (Budapest) Kisebbségben Kárpátalján című kortörténeti filmtrilógiája előzetesének bemutatására, illetve Horváth Sándor író Jelentés a mélyből című kötetének bemutatására.

A rendezvényen több díjat elismerést is átadtak . A Magyar Nyelv és Kultúra Nemzetközi Társasága – Anyanyelvi Konferencia elismeréseit a Svédországban élő Moritz László, a közösség alelnöke nyújtotta át. Az Együtt folyóirat nívódíját ebben az évben dr. Szöllősy Tibor közírónak ítélték oda.

Hori


Hasonló cikkek