Eldőlt: nagy többséggel elutasították May brexit-alkuját

Majdnem száz éve nem látott bukást szenvedett ma el a brit kormány, és a kormányfő, Theresa May, akinek brexit-alkuját 202-432 arányban utasították el a képviselők. Ekkora különbségre senki sem számított. 

Az ellenzéki vezér, Jeremy Corbyn a katasztrofális kimenetelű szavazás után azonnal bizalmatlansági indítványt nyújtot be a May-kormány ellen, amit holnap este 7-kor fognak tárgyalni. A kormányfő erre közölte: holnap folytatják a vitát, és ha a parlament bizalmat szavaz neki, ő folytatja a tárgyalást. Az idő szűkösségére tekintettel viszont azt várja el,hogy reális javaslatokat várjanak és fogadjanak el. Hétfőre mindenesetre új javaslatot ígért – egy korábbi módosításra tekinttel erre egyébként valóban csak három napja van.

Az eredeti menetrend szerint a szavazást decemberben kellett volna megrendezni, de Theresa May miniszterelnök elhalasztotta a voksolást. Emiatt azonban most csupán 3 napja maradt, hogy új, megfontolásra érdemes alkú-tervezettel álljon elő.

Theresa May a vitát záró beszédében még egyszer, utoljára megpróbálta meggyőzni a képviselőket arról, hogy fogadják el az általa tető alá hozott egyezséget az EU-val. A rossz hangulatú vitában May azzal érvelt, hogy az alku “az egyetlen reális opció, mely az asztalon van.” Mint hangsúlyozta: “a referendum eredménye világos és végleges volt“.

May hangsúlyozta azt is, hogy ő “a nép szolgálója” és elhivatott abban, hogy végrehajtsa a népszavazás döntését.

Mi várható?
May lemondásától az előrehozott választásokon át egy második brexit-népszavazáson keresztül a nem-kilépésig gyakorlatilag bármi.

Mi lesz, ha tényleg nem szavazzák meg a brexit-alkut?
Kemény brexit vagy a kilépés egyoldalú visszavonása is szóba jöhet.

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke a twitteren reagált a hírre: mint írta, szomorúan veszi tudomásul a szavazás kimenetelét, és sürgeti az EK-t, hogy “tisztázza szándékait, amint lehet. Közel az idő…”

Tényleg dönthet úgy az Egyesült Királyság, hogy mégsem akar brexitet?

Igen. Az Európai Bíróság szerint az Egyesült Királyság egyoldalúan visszakozhat az Európai Unióból való kilépéstől. A luxembourgi testület álláspontja szerint az Egyesült Királyság csak 2019. március 29-én szakad el hivatalosan az EU-tól és az erről rendelkező 50-es cikkely értelmében előtte bármikor meggondolhatja magát. A döntést pedig a tagállamoknak sem kell jóváhagyniuk.

Eközben hétfőn több mint száz EP-képviselő kérte nyílt levélben Nagy-Britanniát arra, hogy maradjanak az EU-ban. Nem szeretnének beavatkozni a helyi politikába, de nem tudják nem észrevenni, hogy a friss közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy nő azoknak a szavazóknak a a száma, akik lehetőséget szeretnének arra, hogy újragondolhassák a brexitről szóló döntést, most hogy világossá vált, hogy a brexit nagyon különbözik azoktól az ígéretektől, melyeket a kilépés melletti kampányban megfogalmaztak.

Miért nem akarják megszavazni a képviselők a May-féle egyezséget?

A Kilépési Egyezmény, mely rögzíti az Egyesült Királyság kilépésének feltételeit és következményeit, 18 hónap alatt készült el. A 27 tagország mindegyike elfogadta azt, és Brüsszel szerint ez az egyetlen út a britek számára, ha valóban el akarják hagyniaz Európai Uniót. Eközben ellenzői szerint az egyezség még mindig túl szorosra fűzné a kapcsolatot az EU és az EK között, csak éppen sokkal rosszabb feltételekkel és uniós szavazati joguk elvesztésével.

May eközben azt mondja, hogy ha nem fogadják el az egyezséget, nem lesz brexit sem – miközben ez csak félig igaz, mivel a dolgok jelen állása szerint a kilépés így is úgy is megtörténik, csak éppen rendezetlenül.

A britek most sem hazudtolják meg magukat: már megint fogadnak

A történtek egyelőre nem zavarták meg drasztikusan az EK-ban élők mindennapi életét, sőt, sokan még ebből is sportot csinálnak. A bukmékereknél már napok óta lehet fogadni, mi lesz az az élemiszer és/vagy egyéb termék, aminek az árváltozásán vagy mennyiségének korlátozásán először érződik majd a brexit hatása.

Jelenleg az üzemanyag vezeti a listát, de szorosan követi a tej, a kenyér és az olíva olaj is – ez utóbbira egy a tizenhathoz fizetnek, ha bejön.


Hasonló cikkek