Elkezdődött az uniós csúcs: fő téma a brexit

Érkeznek az uniós csúcsra a tagállamok vezetői, és bár több témát is megtárgyalnak a kétnapos csúcs alatt, a mindenkit érdeklő kérdés az, hogy engednek-e Theresa May kérésének, és adnak-e haladékot a brexitre? Angela Merkel csütörtök délelőtt a Bundestag-ban azt mondta, ő megadja a halasztátst, Emmanuel Macron azonban pár nappal ezelőtt úgy nyilatkozott, megvétózza a kérését, ha nem lát rá reális opciót, hogy a brexit valóban teljesülhet június 30-ig.

May az elsők közt érkezett
Theresa May az elsők között érkezett, és nyilatkozott az újságíróknak. Mint mondta, “őszintén reméli“, hogy Nagy-Britannia rendezett módon, az Európai Unióval kötött kilépési megállapodás elfogadásával hagyja el az EU-t; erre lehetőséget biztosítana az uniós szerződések alapján március 29-én esedékes jelenlegi határidő rövid idővel való meghosszabbítása. Nyilatkozatában a miniszterelnök aláhúzta: a határidő június végéig való meghosszabbításához szükséges az unióban maradó 27 tagország jóváhagyása, de ezáltal elkerülhető lenne a megállapodás nélküli brit kiválás.

Sebastien Kurz osztrák kancellár szintén nyilatkozott, mint mondta, abszurd lenne az Egyesült Királyság részvétele az EP-választáson. Rövid sajtótájékoztatóján Kurz elmondta, hogy támogatja a brit európai uniós kiválás elhalasztását, amennyiben “sikerül választ adni bizonyos fontos kérdésekre”. “Fontos, hogy az Egyesült Királyság ne vegyen részt a választáson. Érthetetlen lenne egy olyan országnak a részvétele, amely el akarja hagyni az Európai Uniót” – tette hozzá. A kilépés jövő heti határidejének meghosszabbításával kapcsolatban ugyanakkor leszögezte, az még mindig jobb, mint az úgynevezett kemény brexit.

Merkel szerint a brit alsóháznak el kell fogadnia a megegyezés-tervezetet
A brit parlament alsóházának komolyan kell vennie a brit uniós tagság megállapodás nélküli megszűnésének veszélyeit és el kell fogadnia a brit kormány és az Európai Unió megállapodását a Brexit feltételeiről – jelentette ki Angela Merkel német kancellár Brüsszelben, az Európai Tanács ülését megelőzően csütörtökön. Merkel újságíróknak nyilatkozva aláhúzta, az unióban maradó tagországok vezetőinek az unió jövőjére kell gondolniuk, ezért az utolsó pillanatig azon fognak dolgozni, hogy egy rendezett kiválást érjenek el. Fel kell készülni azonban arra is, hogy a megállapodást továbbra sem fogadja el a brit parlament alsóháza, a határidő ugyanis nagyon rövid – tette hozzá.

Macron szerint épp elég türelmesek voltak idáig
Emmanuel Macron szerint három éve szavazták meg a britek a kilépést, ezért nem tehetünk úgy, mintha mi se történt volna. A britek akaratát tiszteletben kell tartani, és bár egy technikai hosszabbítás lehetséges, ennek csak akkor van értelme, ha a brit kormány tiszta tervvel áll elő arról, mit akarnak. “Tiszteletben tartjuk a britek szavazását… de tisztán kell látniuk, hogy csak akkor tudunk technikai hosszabbítást adni, ha megszavazzák a két éven át tárgyalt alkut. Ha nem szavazzák meg, akkor jó esély van a megegyezés nélküli kilépésre.

Forrás: hu.euronews.com


Hasonló cikkek