Emelkedés a nyugat-európai tőzsdéken

Túlnyomórészt emelkedéssel zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön, miután az amerikai-kínai kereskedelmi részmegállapodás aláírásával a rövid távú bizonytalanságok egy része elenyészett.

A londoni FTSE-100 mutató 0,43 százalékos, a frankfurti DAX-index pedig 0,02 százalékos mínuszban, míg a párizsi CAC-40 index 0,11 százalékos pluszban zárt. Milánóban 0,74 százalékkal, Madridban pedig 0,64 százalékkal emelkedett az irányadó mutató.
A páneurópai indexek közül a Stoxx Europe 600 0,24 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 0,22 százalékkal, az euróövezeti EuroStoxx50 0,14 százalékkal kúszott feljebb.
Donald Trump amerikai elnök és Liu Ho kínai miniszterelnök-helyettes Washingtonban szerdán aláírta a két ország közötti kereskedelmi részmegállapodást, ám az kérdéses, hogy a kínai fél miként tartja be azt az ígéretét, miszerint két év alatt 200 milliárd dollárral emeli amerikai importjának értékét 2017-hez képest.

Ráadásul a jelenleg érvényes pótvámok érvényben maradnak az átfogó megállapodás aláírásáig.
Ezzel együtt enyhén erősítette a befektetők kockázatvállalási hajlandóságát az a kilátás, hogy nem mélyül tovább a súlyos károkat okozó kereskedelmi háború a világ két legnagyobb gazdasága között.
New Yorkban mindhárom irányadó tőzsdeindex történelmi csúcson járt a csütörtöki kereskedés során. Az európai tőzsdezárás idején a Dow Jones ipari átlag 0,58 százalékos, az S&P 500-as index 0,51 százalékos, a Nasdaq-piac összetett mutatója pedig 0,57 százalékos pluszban állt.

A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) drágul.
A márciusi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 1,39 százalékos pluszban, 64,89 dolláron, a februári szállítású WTI pedig 1,61 százalékos nyereségben, 58,74 dolláron forgott háromnegyed hatkor.
A New York-i árupiacon az arany unciánkénti ára februári szállításra 0,19 százalékkal, 1551,05 dollárra süllyedt.
Egy euróért 1,1132 dollárt adtak a nemzetközi bankközi piacon, 0,16 százalékkal gyengült a közös európai fizetőeszköz.


Hasonló cikkek