Észak-Korea: Az Egyesült Államok keservesen megfizet a bírálatokért

Az Egyesült Államok keservesen megfizet, ha bírálni merészeli az észak-koreai kormányzatot az emberi jogok helyzete miattközölte a KCNA észak-koreai hírügynökség a phenjani külügyminisztérium szóvivőjére hivatkozva szombaton.

Az MTI összefoglalója szerint az illetékes tisztségviselő tudatta: Washington „rosszindulatú szavai” mindössze a feszültség fokozását szolgálják a Koreai-félszigeten.

Az ENSZ Közgyűlése szerdán elfogadott határozatában elítélte a kommunista állam hosszan tartó és folyamatos emberi jogi jogsértéseit. A dokumentumot több tucat ország, köztük az Egyesült Államok terjesztette elő a világszervezet testületében. Észak-Korea ENSZ-nagykövete elutasította a határozatban foglaltakat.

Ez az első észak-koreai külügyi nyilatkozat, mióta Stephen Biegun, az Egyesült Államok észak-koreai különmegbízottja hétfőn sürgette a phenjani vezetést, hogy térjen vissza a tárgyalóasztalhoz. Az amerikai diplomata egyben arról is beszélt, hogy Washington nem fogadja el az Észak-Korea által év végéig szabott határidőt a nukleáris programjáról szóló tárgyalások újraindításához. Az amerikai tisztségviselő nyilatkozatára azonban eddig nem érkezet válasz Phenjanból.

Phenjan ismételten arra szólította fel Washingtont, hogy hagyjon fel „ellenséges politikájával” a tárgyalások folytatása előtt.

Donald Trump és Kim Dzsong Un februárban, Vietnámban folytattak megbeszéléseket, ez a találkozó azonban kudarcba fulladt. Phenjan ugyanis az amerikai szankciók teljes eltörlését követelte a részleges nukleáris leszerelés fejében, ám az amerikai elnök nem volt hajlandó erre. Júniusban aztán úgy látszott, elmozdulnak a holtpontról, miután újabb megbeszélésekben állapodtak meg, a két ország közötti októberi tárgyalások azonban zsákutcába jutottak, ahogy Phenjan fogalmazott, az Egyesült Államok „régi álláspontja és attitűdje miatt”.


Hasonló cikkek