Évente nagy valószínűséggel több ezer hallgató is csalhat a szakdolgozatával Szlovákiában

Az Állítsuk Meg a Korrupciót Alapítvány elemzése szerint manapság nem nehéz csalással megszerezni egy egyetemi diplomát, hiszen számos olyan cég működik Szlovákiában, amely a diákok helyett megírja a szakdolgozatukat. A csalásokat az egyetemi tanárok számára sem könnyű tetten érni, ráadásul a törvények sem szabnak gátat az efféle vállalkozásoknak.

Szlovákiában az utóbbi években több vezető politikus is plágiumbotrányba keveredett köztünk Andrej Danko (SNS), Igor Matovič (OĽaNO) akkori miniszterelnök, Boris Kollár (Sme rodina) házelnök és Branislav Gröhling (SaS) oktatási miniszter is.

Az Állítsuk Meg a Korrupciót Alapítvány különösen nagy hangsúlyt fektet az egyetemeken elkövetett csalások felderítésére.  „Ha diákok ezrei folyamodnak csaláshoz a tanulmányaik sikeres befejezéséhez, miközben ez észrevétlen és büntetlen marad, akkor jogosan feltételezhetjük, hogy magas állami pozícióba kerülve sem fognak máshogyan viselkedni– vélekedett Martin Suchý, az alapítvány elemzője.

Egyre kifinomultabb módszereket használnak a hallgatók. Szlovákiában legalább 22 olyan aktív cég van jelen, amelyeknél a diákok megrendelhetik a szakdolgozatukat. Átlagban évi 36 ezer eurós bevétellel rendelkeznek és van olyan cég, amely évente két-három ezer ügyféllel rendelkezik. Ezek alapján akár a diákok 15 százaléka is csalással juthatott hozzá a titulusához.

A szerzők gyakran az egyetemi szférában mozognak, nem ritkán doktoranduszokról van szó.  A 600 és 900 euró közötti költséget pedig a diákok fizethetik akár részletre is.

A jelenlegi jogszabályok nem korlátozzák ezeket a cégeket. Sok esetben nem is lenne könnyű tetten érni őket, hiszen a saját tevékenységüket úgy írják le, hogy pusztán iránymutatást adnak a diákoknak, valamint nem kész dolgozatokat, hanem csak segédanyagokat küldenek nekik, melyet nem lehet sem terjeszteni, sem egy harmadik félnek adni.

Az oktatási minisztérium közleménye szerint már készül egy felsőoktatási intézményeket érintő jogszabály-módosítás, amelyről az egyetemek képviselőivel is konzultálnak. Azt kezdeményezik, hogy a cégeket akár 10 ezer eurós bírsággal is lehessen sújtani. A teljes javaslat bemutatását az alapítvány a következő hetekre ígéri.

Külhon | Pannon Hírnök

Kövessen minket: Facebook

Forrás: ujszo.com


Milány Kincső

Kommunikáció és médiatudomány. Ezt tanultam ebben érzem otthon magam. Na és persze a hírszerkesztés, online újságírás a PannonHírnök Külhon rovatában és a V4 Panorámánál.

Hasonló cikkek