Ezekre figyelj, ha nem akarod bukni a táppénzt

Igazából meglehetősen sok dolognak kell klappolnia, hogy a mostani, zűrzavaros járványhelyzetben a munkavállalók legalább részben jól jöjjenek ki a táppénz igényléséből. Garancia persze így sincs arra, hogy sikerül érvényesíteni az igazunkat, pláne akkor, ha a karanténunk ténye és időtartama sem egyértelmű és nem egyeztettünk időben a háziorvosunkkal. Érdemes tehát gyorsan reagálni és minden kérdésre a biztos választ keresni!

A saját példámból tanultam, és bár sem munkajogi szakértő, sem tapasztalt táppénzre járó nem vagyok, leírom, amit tudok, ha egyvalakinek segítséget nyújtanak ezek a sorok, már megérte.

Abba most nem mennék bele, hogy munkáltatói oldalról mennyire lehetetlenítik el a táppénz kifizetését, meg úgy összességében mennyivel járul hozzá a „betegen is bemegyek, nehogy kirúgjanak”-féle, az emberekre évtizedek óta rákényszerített mentalitás a koronavírus itthoni terjedéséhez. Már csak azért sem, mert részemről ezzel nem volt probléma. Azonban a táppénzről így is lecsúsztam, megoldást pedig a háziorvosom sem tudott a problémámra, amit egyébként magamnak is köszönhetek.

Minden telefonokkal indult

Kezdjük ott, hogy elsődleges kontaktszemélyként kerültem hatósági karanténba, 10 napra. Mivel a nap jelentős részében idős, pozitívra tesztelt családtagommal voltam elfoglalva, ezért egy másik családtagom „külsősként„ intézte a határozatos telefonokat, beszélt a háziorvossal. Engem néhány napra rá hívott az NNK (pontosabban annak a helyi, népegészségügyi osztálya), kifaggattak, ahogy kell, minden fontos adatot megadtam.

A határozat újabb 4 nap múltán érkezett meg e-mailben, helytelen lakcímmel ellátva, így először a rendőrök is a szomszéd házhoz mentek. Még jó, hogy az is a családhoz tartozik, különben magyarázkodhattam volna a kerítés túloldaláról. Miután még soha nem voltam karanténra kötelezve, ezért naivan úgy gondoltam, hogy mivel a határozatot a háziorvosomnak is továbbították e-mailben és amúgy is HATÓSÁGI, ezért elegendő bizonyító ereje van ahhoz, hogy arra hivatkozva a táppénzes papírt majd szépen kiállítsák. Sajnos utólag kiderült, hogy a háziorvosomnak egy általa nem használt, nem is hivatalos e-mail címére küldték, így esélye nem volt arra, hogy foglalkozzon az üggyel.

Zűrzavar az ügyintézésben

Mellékszál, de a bonyodalmakat fokozta, hogy a karantént feloldó határozatokat is rossz e-mail címre küldték, így csak egy, a családtagomhoz hasonló nevű hölgy jóindulatán múlott, hogy végül eljutottak hozzánk. Ilyen körülmények között, az állandó fertőtlenítések és az agytörzsig nyúló tesztpálcikák árnyékában nem is gondoltam a táppénzre, csak arra, hogy legyünk már túl ezen az egészen. Mikor visszamehettem dolgozni, természetesen hétvége volt, így az azt követő héten tudtam felvenni a fonalat, és derült ki, hogy a határozat, és az, hogy a háziorvos kinek és miért ír ki táppénzt, teljesen más kommunikációs vágányokon haladnak, lényegében nem sok közük van egymáshoz. Mivel a háziorvos nem kapta meg a határozatot, és én külön nem hívtam fel (itt követtem el a hibát), hogy ugyan nézzen már utána, ezért utólag már ő sem tudott mit tenni.

A háziorvos szerint nem én voltam az első és valószínűleg az utolsó sem, aki így járt. Lehetne még persze ezen felülvizsgálattal változtatni, de a hazai bürokrácia útvesztőit ismerve ez hónapokba és újabb ősz hajszálak megjelenésébe kerülne, így elengedtem a dolgot. Senkire nem akarok mutogatni, mert a helyi népegészségügyiseknek is van elég bajuk, ők is karanténban voltak, nem egyszerű napi több száz e-mailre reagálniuk, az orvos meg egyébként is a frontvonalban van hónapok óta, és ott is lesz még egy darabig.

Legyünk proaktívak!

Egyvalami viszont nagyon fontos: a határozatra senki ne várjon tétlenül, arra meg pláne ne, hogy a háziorvosa majd meg is kapja és feldolgozza azt. Telefonon célszerű mindenkit végighívni, kezdve a munkáltatótól, a népegészségügyiseken keresztül, egészen a háziorvosig. Érdeklődni kell – méghozzá minél hamarabb – a határozat felől, a lehetséges tesztelésről, az esetleges táppénzről, és arról, hogy fizetésünk hány százalékát kaphatjuk meg ilyen esetben (mert ez is változó lehet).

A fotó illusztráció


Hasonló cikkek