Itt a farsang, áll a bál – szól a nóta, s ha bálba nem is megyünk esetleg, azért a szomorkás téli napokon, a ködbe burkolózó délutánokon, a hosszú estéken olyan jól esik egy kis móka, mulatság. Összejönni a barátokkal, beszélgetni, megvitatni az élet nagy dolgait.
Farsang nem lehet fánk nélkül, és most a hosszúra nyúlt farsang kiváló alkalom arra, hogy többféle fánk sütésével is megörvendeztessük magunkat. Ha már volt szalagos farsangi fánk, ha már sütöttünk csörögét, kalandozzunk egy kicsit a finom fánkok birodalmában!
A rózsafánk elkészítése bonyolultnak tűnik, de a végeredmény megéri a fáradságot! A kamrában bizonyára akad még egy-két üveg féltve őrzött lekvár ez erdő adta kincsekből, a rózsafánkhoz nemes egyszerűséggel egy csipkebogyót választhatunk.

Hozzávalók (kb. 16 darabhoz):
40 dkg finomliszt
8 dkg vaj
2 evőkanál kristálycukor
csipetnyi só
0,5 dl rum
1 dl tejföl
4 tojássárgája
a sütéshez: olaj
a tetejére: 2-3 evőkanál porcukor, csipkebogyólekvár
A lisztet a vajjal elmorzsoljuk, majd a többi hozzávalóval rugalmas tésztává gyúrjuk. Hűvös helyen legalább 1 órán át pihentetjük. Ezután a tésztát enyhén belisztezett deszkán 2 mm vastagságúra nyújtjuk. A kinyújtott tésztát 3 különböző nagyságú kerek formával kiszúrjuk. A tésztakorongok széleit bevagdossuk, mert sütésnél így nyílnak szét. A legnagyobb lapot kézbe vesszük, a közepét tojásfehérjével megkenjük, és a közepes lapot belenyomjuk. Utóbbit is megkenjük a tojásfehérjével, hogy a legkisebb tésztakorongot ráragaszthassuk, majd a közepét kissé benyomjuk. A megadott mennyiségből kb. 16 rózsafánkot illeszthetünk így össze, melyeket közepesen forró olajban kb. 3 perc alatt megsütünk. Szalvétára szedve lecsöpögtetjük, porcukorral megszórjuk. Csipkelekvárt kínáljunk mellé.
A hólabda pedig egy régi nagy szerelem, s az ősszel boldogan találkoztunk össze vele németországi utazásunk során, amikor Rothenburg ob der Tauber kedves kis boltocskáiban itt-ott előbukkant. Nálunk Terike néni a fő mestere ennek, olykor százötven darabot süt a kis konyhában, a sparhelten – a receptjét is tőle kaptam!
Hólabda
Hozzávalók:
50 dkg liszt,
2,5 dkg élesztő,
2-2 evőkanál vaj és rum,
1 tojássárgája,
csipetnyi só,
a sütéshez:
olaj, a tetejére: porcukor
A lisztet a vajjal elmorzsoljuk, hozzáadjuk az élesztőt, majd a tojássárgájával, a rummal és csipetnyi sóval jól összedolgozzuk. A rétestészta keménységű tésztát cipóba formáljuk és legalább fél órán át pihentetjük. Ezután késfok vastagságúra nyújtjuk és derelyemetszővel ujjnyi széles csíkokra vágjuk. A csíkokat egyenként laza mozdulatokkal gömbbé formáljuk és bő, forró olajban aranysárgára sütjük. Az olajból kiemelve szalvétán lecsepegtetjük és porcukorban meghempergetve tálaljuk. Rummal szédített baracklekvárt is kínálhatunk mellé.
Nemrégiben egy lomtalanításból két különleges fánksütő eszköz került a birtokomba, amelyeket nyomban ki is próbáltunk: az én kis orosz gyártmányú, az öntvény tanúsága szerint 2,4 rubelbe került fánksütőimmel csillag, hópehely és virág- formákat tudok varázsolni, az alapreceptem azonban a boldogi nagyrózsa tésztája, amelyet egy kedves helybélitől kaptam évekkel ezelőtt.
Csillagfánk vagy boldogi nagyrózsa
Hozzávalók:
3 tojás,
3 dl tejföl,
1 citrom leve és reszelt sárga héja
10 dkg liszt,
10 dkg búzakeményítő vagy rizsliszt,
csipetnyi só,
6 dkg cukor,
a sütéshez olaj, a tetejére porcukor
A tojásokat a tejföllel simára keverjük, majd a többi hozzávalót is apránként hozzáadva, simára eldolgozzuk.
1 literes lábosba fél liter olajat öntünk, átmelegítjük, a nagyrózsa sütőformát belehelyezzük. Mikor már minden felforrósodott, akkor a vasat belemártjuk a tésztába, majd a forró olajba visszahelyezzük. Vigyázzunk, hogy ne merüljön bele, mert akkor sütés után nem jön le a formáról a sütemény. (2-3 mm-t hagyjunk szabadon a tetején.)
Hirtelen átsül (kb. 30 másodperc). Közben kicsit megrázogatjuk, majd az olajat lecsöpögtetjük róla, és tálcára helyezzük.
Amikor az összes rózsa kisült, porcukorral gazdagon megszórva kínáljuk.