Férfi kézilabda-vb – A magyarok nagy bravúrral legyőzték Izlandot

A magyar férfi kézilabda-válogatott 30-28-ra legyőzte Izlandot az olimpiai kvalifikációs világbajnokság csoportkörének második fordulójában, szombaton.

A magyarok – akiknek a célja a legjobb hét közé jutás – csütörtökön 35-27-re nyertek a Koreai Köztársaság ellen, hétfőn 20.30-tól Portugália ellen zárják a csoportkört, a göteborgi középdöntőben pedig az Európa-bajnok Svédországgal, valamint Brazíliával és a Zöld-foki Köztársasággal találkoznak.

A magyar válogatott tagjai ünnepelnek, miután 30-28-ra gyõztek Izland ellen a férfi kézilabda olimpiai kvalifikációs világbajnokság második fordulójában, a D csoportban játszott mérkõzésen a svédországi Kristianstadban 2023. január 14-én. MTI/Kovács Tamás

Eredmény, csoportkör, 2. forduló, D csoport:

Magyarország-Izland 30-28 (12-17)
———————————-
Kristianstad, v.: J. Bonaventura, C. Bonaventura (franciák)
Lövések/gólok: 46/30, illetve 44/28
Gólok hétméteresből: 4/3, illetve 4/4
Kiállítások: 10, illetve 6 perc

Magyarország: Mikler – Bóka 3, Szita 4, Lékai 2, Bánhidi 3, Ancsin 6, Rodríguez 4, cserék: Sipos, Bodó 3, Hanusz, Ilic 1, Székely, Ligetvári, Rosta 4

A magyar csapat 18 fős keretéből két szélső, Kovacsics Péter és Bujdosó Bendegúz maradt ki, a kisebb csípősérüléssel küszködő Ancsin Gábor viszont a kezdőcsapatban kapott helyet.

A tizedik percben sikerült az egyenlítés, mert kezdett összeállni a védekezés

Ami a hangulatot illeti, a két nappal korábbi, Koreai Köztársaság elleni meccs szöges ellentétje volt a szombati találkozó, ugyanis 4500 izlandi és jó néhány magyar szurkolóknak köszönhetően szinte telt ház, és fantasztikus atmoszféra volt a csarnokban.

A magyar együttes tudatosan lassította a játékot támadásban, ennek ellenére több hibával kezdett, amit ellenfele rendre kihasznált. A tizedik percben sikerült az egyenlítés, mert kezdett összeállni a védekezés, de Lékai Máté emberhátrányba büntetőt rontott, majd – immár létszámegyenlőségnél – eladott egy labdát.

Ebben az időszakban minden lendület elveszett a támadásokból, ezen a csereként beállt játékosok sem tudtak segíteni, ráadásul Sipos Adriánt másodszor is kiállították. Izland 12-8-ra ellépett, ekkor José María Rodríguez Vaquero szövetségi kapitány időt kért, de Björgvin Pall Gustavsson a folytatásban is remekül védett. Öt kapott gól után talált be ismét a magyar válogatott, azonban a felzárkózásra nem volt esélye, mert egyrészt – a meglehetősen furcsa felfogásban tevékenykedő francia játékvezetők miatt – szinte folyamatosan emberhátrányban kellett játszania, másrészt a támadásban elkövetett, ki nem kényszerített hibákat az északi szigetország legjobbjai mindig gyorsan kihasználták, és a szünetben öt góllal vezettek.

Mikler Roland ebben a szakaszban bravúrosan védett

A lendületesen, gyorsan, pontosan, kevés hibával kézilabdázó izlandiak ellen a második félidőben is rettenetesen nehéz dolguk volt Lékaiéknak, ám a némileg javuló védekezésre alapult 4-0-s sorozat után a rivális időt kért a 47. percben, 25-23-as állásnál. A magyar csapat ezután kétszer is támadhatott az egygólos hátrányért, de Viktor Hallgrímsson mindkétszer védett. Bóka Bendegúz végül sikerrel járt, Rosta Miklós egyenlített, Bodó Richárd találatával pedig 1-0 után ismét vezetett a válogatott.

Mikler Roland ebben a szakaszban bravúrosan védett, erre alapozva egy 5-0-s sorozattal zárt a csapat, és óriási bravúrral győzött.

A Telekom Veszprém balszélsője, Bjarki Már Elísson kilenc, Ómar Ingi Magnússon hét gólt szerzett, Björgvin Pall Gustavsson kilenc, Viktor Hallgrímsson két védéssel zárt. Mikler kilenc, Székely Márton egy lövést hárított.

A két csapat 44. egymás elleni mérkőzésén 16 izlandi siker és három döntetlen mellett ez volt a 25. magyar győzelem.

“Elképesztő, ahogyan nyertünk! Nagyon jó meccset játszottunk szinte hatvan percen keresztül, mert én úgy láttam, hogy az első félidőben is komoly munkát végeztünk, de sok könnyű lövést elrontottunk” – nyilatkozta a lefújás után Rodríguez Vaquero szövetségi kapitány. Hozzátette, számára nagyon fontos, hogy játékosai a meccs végéig küzdöttek és csinálták a dolgukat, akkor is, amikor hátrányban voltak. “A srácok hittek magukban és a csapatban, mert olyanok vagyunk, mint egy család” – szögezte le.

A csoport állása: 1. (és már továbbjutott) Magyarország 4 pont, 2. Portugália 2 (58-54), 3. Izland 2 (58-56), 4. Koreai Köztársaság 0. A középdöntőbe az első három helyezett jut.

Férfi kézilabda-vb – Mikler: nem veszítettük el a hitünket

A kapus Mikler Roland szerint a magyar férfi kézilabda-válogatott nem veszítette el a hitét, ez volt a legfontosabb az Izland ellen 30-28-ra megnyert mérkőzésen, az olimpiai kvalifikációs világbajnokság csoportkörének második fordulójában, szombaton.

“Gratulálok a csapatnak, mert brutális, amit a második félidő végén támadásban és védekezésben csináltunk. Olyan falat húztak elém, hogy az izlandiak a középső területekről nem látták a kaput, nem tudtak lőni” – nyilatkozta a Szeged kapusa, aki 25 lövésből kilencet védett.

Hozzátette, a szélről érkező ziccereket sikerült megfognia a hajrában, de a kulcs az volt, hogy középen olyan szinten zárták el az északi szigetország legjobbjait, hogy egyszerűen nem látták a kaput.

Az 53. percben Izland még 28-25-re vezetett, ám a magyarok Mikler bravúrjaira alapozva egy 5-0-s sorozattal zárták a meccset.

Az elejéről nem is akarok beszélni, a vége viszont csoda volt

“A vége felé hibátlanul támadtunk, az is nagyon kellett hozzá. Éreztem, hogy ha nem jön az extrateljesítmény a kapuból, akkor nem tudunk nyerni, de szerencsére jött, és olyan támaszt tudtam nyújtani a csapatnak a végén, ami kellett” – vélekedett Mikler. Elárulta, az ellenfél rendkívül hatékony egy-egyezései és betörései miatt José María Rodríguez Vaquero szövetségi kapitány közölte: ha kell, elmondja százszor is, hogy legyen a lehető legszorosabb a védőfal, mert ez lesz a legfontosabb.

Mint mondta, a meccs elején nem is az volt a baj, hogy nem úgy védekeztek, ahogy kellett volna, hanem az, hogy támadásban eladták a labdákat és jöttek a tiszta ziccerek. “Az elejéről nem is akarok beszélni, a vége viszont csoda volt a pályán. Nem veszítettük el a hitünket, szerintem az a legfontosabb, hogy a csapat hisz magába, hisz egymásba, a taktikában és az edzőben. Ehhez jöttek a végén a jó teljesítmények és az extrák” – nyilatkozta.

Ancsin Gábor, a magyar (b) és Ellidi Snaer Vidarsson, az izlandi válogatott játékosa a férfi kézilabda olimpiai kvalifikációs világbajnokság második fordulójában, a D csoportban játszott Magyarország – Izland mérkõzésen a svédországi Kristianstadban 2023. január 14-én. MTI/Kovács Tamás

A csapatunk már jó néhányszor megmutatta, hogy van benne tartás

Ancsin Gábor úgy fogalmazott, a csapatunk már jó néhányszor megmutatta, hogy van benne tartás.

“Ez elképesztő volt! A második félidőben szinte mindig tudtunk találni egy extra gólt, és a kapuban, illetve védekezésben is sokat javultunk. Le a kalappal a csapat előtt” – nyilatkozta az MTI-nek a Tatabánya jobbátlövője, aki nyolc lövésből hat gólt szerzett, és a hajrában rendkívül sokat tett a bravúros sikerért.

“Nem volt bennem, hogy nekem kell megváltanom a világot, de szerencsére most úgy jött ki a lépés, hogy segíteni tudtam, amire nagyon büszke vagyok” – jegyezte meg.

Bár nagyon örülnek, de most kell nagyon észnél lenniük

Ancsin felidézte, készültek rá, hogy borzasztóan kemény tempót fog diktálni az ellenfél, és nagyon pozitív az egész csapatra nézve, hogy ezt állni tudták, sőt még ellentámadásokra is maradt erejük. Hangsúlyozta, hogy bár nagyon örülnek, de most kell nagyon észnél lenniük, mert már sokszor álltak nagyon közel egy-egy hatalmas sikerhez, de nem tudták meglépni azt a bizonyos lépcsőfokot.

“Mindenki tudja, mi a dolga, és a helyén tudjuk kezelni ezt a győzelmet. Végig hittünk benne, mert végig megvoltak a helyzeteink. Nem arról volt szó, hogy rossz szituációkat vállaltunk el, hanem ziccereket hibáztunk, eladott labdáink voltak, de ez benne van. Most jól jöttünk ki belőle, mert a védekezésünk elképesztő volt” – magyarázta.

Forrás: MTI.

Nyitókép: A magyar válogatott tagjai ünnepelnek, miután 30-28-ra győztek Izland ellen a férfi kézilabda olimpiai kvalifikációs világbajnokság második fordulójában, a D csoportban játszott mérkőzésen a svédországi Kristianstadban 2023. január 14-én. MTI/Kovács Tamás.

Amennyiben tetszik a tartalmak sokszínűsége, kérjük szánjon még ránk pár percet támogassa a PannonHírnök szerkesztőinek munkáját és kövessen minket a Facebookon!