Geotermikus fűtőrendszer épül Szegeden

Geotermikus energiával fűtenek Szegeden. Ha a rendszert teljesen kiépítik a településé lesz Európa második legnagyobb zöld távhőszolgáltató rendszere a reykjavíki után, amely Izland fővárosában található.

Szeged egész területén zajlanak a munkálatok. Minden városrészen három-három kutat kell fúrni, egy kitermelőt és kettő visszasajtolót. Már 2019-ben nagyszabású tervek, munkák kezdődtek és a következő három évben egy 22 milliárd forintos beruházás fog megvalósulni, melyből az Európai Unió 9, 6 milliárdot fedez – számolt be róla a szeged.hu.

Bár a projekt több évet vesz igénybe s az összköltsége elsőre magasnak tűnhet, hosszútávon kifizetődő, hiszen a visszasajtolás miatt, megfelelő karbantartással évtizedekig fenntartható a kialakított rendszer.

De mi is az a geotermikus energia, amit olyan jól fel tudnak használni?

Hétköznapian megfogalmazva: földi hő, ami a Föld kőzetlemezeinek természetes mozgásából adódik. Folyamatosan érkező, megújuló energia, mely viszonylag olcsón kinyerhető. A kitermelés legelterjedtebb módja, hogy a kutakból jövő termálvizet gáztalanítják, ülepítik, sótartalmának egy részét kivonják és ily módon a felhasználás helyére szivattyúzzák. Mindezek után a lehűlt vizet vízgyűjtőbe vezetik, majd visszasajtolják.

Ennek köszönhetően jelentősen csökken a távfűtéshez használt gáz és a széndioxid kibocsátás mennyisége. S mivel a Dél-alföldi régió geotermikus adottságai igen kedvezőek a kutak évente közel 500 ezer GJ (giga joule) hőenergiát biztosítanak. Így a megyeszékhely számottevő megtakarításra tehet szert és kevésbé fogja terhelni a környezetet. Szegeden a távfűtő rendszer okozza a legnagyobb káros anyag kibocsátást, emiatt is szükséges a változás.

A beruházásnak egyébként részét képzi negyvennégy kilométer távvezeték lefektetése, valamint hetvenöt hőcserélő kialakítása a távhőszolgáltató központjaiban. Ezzel a teljes biztonságot kívánják megteremteni.

Farkas Cs. Tekla

Forrás/Nyitókép: szeged.hu


Hasonló cikkek