Gerhard Richter utolsó nagy műalkotása

A német művész egy felkérésnek eleget téve készítette el utolsó nagy, sorszámmal is ellátott munkáját. A 88. életévében járó Richter három festett üvegablakot készített és adományozott a Tholey Apátságnak, amelynek kivitelezését egy magán befektető állta.  A több mint 9 m méter magas ablakokat, amelyeknek terveit már tavaly nyáron nyilvánosságra hozták, mindenki nagyon várta főként, hogy a művész már nem vállal el nagyobb projekteket. Mint mondja „határozottan ez az utolsó számú munkám”, korából és egészségügyi állapotából adódóan inkább már csak kisebb rajzokkal, tervekkel szeretne foglalkozni. Richter mindvégig katalógust vezetett saját életművéről amelyet most ez a projekt zár a 957. helyen, a katalógust 1962-ben indította Asztal című művével.

Richter festett ablakai a templom kórus részén helyezkednek el, így kiemelve az oltárt. Az üvegablakok absztrakt, színes pszichedelikus motívumait „Minták” sorozata ihlette. Mauritius Choriol apát szerint csodás az a megoldás, hogy Richter nem figurálisan módon ábrázolta Isten misztériumát, hisz mindig is azt akarta, hogy az néző saját maga találjon jelentést műveiben. Richternek azonban nem ez első templomhoz köthető műve, 2007-ben a kölni dóm egyik ablakára készített ugyancsak egy nagy pixelszerű absztrakt mintát.

A Tholey Apátság Németország egyik legrégebbi bencés apátsága amely sokáig a fennmaradásért küzdött, a két évig tartó felújítás után nemrégiben nyitotta meg kapuit és fedte fel Richter ablakait.

Richter mellett egy afgán származású művész is megbízást kapott, ő 34 ablak mintáját tervezi meg. A muszlim hitű Mahbuba Maqsoodi bibliai jelenetekből, szentekről készülő munkáinak egy részével már elkészült, a többit jövő év Húsvétig fejezi be. Choriol szerint habár kockázatos volt a két művész munkáját együtt felvállalni, a templom még is harmóniát sugároz.


Hasonló cikkek