Hazugságözönt tálalt Trump

Néhány nappal Donald Trump november 15-i jelöltség-vállaló beszéde után Merrick Garland igazságügyminiszter bejelentette, hogy különleges vizsgálót jelölt ki a volt elnök büntetőügyeinek felügyeletére.

Jack Smith korábban kongresszusi képviselőt és kormányzót is juttatott rács mögé korrupciós váddal, és tevékenységéhez halálos ítélet is fűződik (egy rendőrgyilkos ellen). A triatlonista jogász később a Hágai Nemzetközi Büntetőbíróságon a koszovói háborús bűntetteket vizsgálta, főként Salih Mustafa szakadár lázadó ügyét, akit gyilkosságokkal és kínzásokkal vádolt meg.

 

Balról Jack Smith ügyész – vele szemben Salih Mustafa védője – Hága, 2021. szeptember 15.

 

A Hágából hazarendelt Smith a Trump-nyomozás semlegességét és törvényességét fogja felügyelni, és ő dönt majd a vád benyújtásáról. Vagy akár ejtéséről, ha a bizonyítékok nem kellő erejűek.

Smith tagja volt már az egykori FBI-igazgató, Robert Mueller különleges nyomozó testületének is. Ez a csoport Trump elnökségének idején vizsgálta a 2016-os kampány orosz befolyásolásának gyanúját, amit végül nem igazolt. Személyét jogászi körökben pártatlannak és rendkívül határozottnak tartják. Ő maga azt nyilatkozta, hogy „a nyomozás üteme nem fog szünetelni. Független döntéseket fogok hozni, gyorsan, és törvény szabta keretek között”.

Maga az érintett dühödten fogadta a hírt, amit az ellene évek óta folyó boszorkányüldözés újabb fejezetének tart, és közölte, hogy nem fog közreműködni a különleges vizsgáló munkájában.

 

Miért nem a választások előtt csépelték Trumpot és húztak hasznot belőle?

 

Az USA-ban létezik egy olyan protokoll, hogy az országos választások előtti 60 napban az FBI, a rendőrség és az ügyészség ‘pihenteti’ a folyamatban lévő eljárásokat olyan személyekkel szemben, akik jelöltként indulnak. Mindezt azért, hogy ne befolyásolják a választók érzelmeit és döntését, és ne hozzanak hátrányos helyzetbe személyeket vagy pártokat a kampány során.

Ezt be is tartották, így a november 8-i félidős választások előtt a hatóságok tartózkodtak a Donald Trump elleni nyomozások kommentálásától. Ezt a protokollt legutóbb 2016-ban hágta át James Comey FBI-igazgató, amikor a szavazás előtt tíz nappal rukkolt elő Hillary Clintonra nézve hátrányos intézkedésekkel, és ezzel jelentősen hozzájárult az esélyesnek gondolt jelölt vereségéhez. A rejtélyes e-mailek esetéről van szó, amiket Clinton jogtalanul tárolt a saját laptopján.

Comey később beismerte a hibáját, de elkésett vele, mert közben Donald Trump vele is leszámolt, és erről a televízión keresztül értesítette az ország első rendőrét.

A teljes cikk ITT olvasható!

A nyitókép illusztráció.

Amennyiben tetszik a tartalmak sokszínűsége, kérjük szánjon még ránk pár percet támogassa a PannonHírnök szerkesztőinek munkáját és kövessen minket a Facebookon!

 


Hasonló cikkek