Heti motiváló – Karcsú és egészséges akarsz lenni? Étkezz úgy, mint a japánok!

Láttál már túlsúlyos japán nőt? Jó, lehet, hogy láttál már, de azért ez nem jellemző, ugye? Hogy lehet az, hogy a japánok jellemzően nem fogyókúráznak, mégis olyan karcsúak és egészségesek? Mi lehet a titkuk? A válasz igen egyszerű: az egészséges életmód.

Nem véletlenül a japán nőknek a legmagasabb a várható élettartamuk a világon (86,4 év). Köszönhetik ezt elsősorban a jelentős hal, zöldség és zöld tea fogyasztásnak, de a hosszú – és egészséges – élet titka nem csupán a helyes táplálkozási szokásaikban rejlik. Ha kíváncsi vagy, mitől olyan fittek és életerősek a felkelő nap országának lakói, olvass tovább!

Étkezési szokások Japánban

A hagyományos japán étrend az egyik legegészségesebb étrend a világon: tele van olyan étellel, amelyek hatékony egészségmegőrzők, vagy éppen nagy szerepük van a különböző betegségek leküzdésében. A japán konyha egyik fő jellemzője, hogy mindig friss, szezonális alapanyagokkal dolgozik. Az ételeket gőz alatt párolva, grillezve készítik el, ami duplán jót tesz a szervezetnek: az elkészült fogás így nem hizlal, és az alapanyagok tápanyag-, valamint vitamintartalma is megmarad.

A japánok étkezésének alapját a rizs adja, amelyet számtalan formában készítenek el; a másik fő alapanyagot képezik a különböző tengeri herkentyűk és zöldségek: kagylók, rákok, polipok, halak, moszatok és algák. A japán étrendben előkelő helyet kapnak a különféle zöldségek: paradicsom, zöldpaprika, kaliforniai paprika, hagyma, fehér retek, sárgarépa, fehérrépa, saláta, spenót, cékla, zöldbab, cékla, cukkini, padlizsán, gomba, édesburgonya, bojtorján, bambuszrügy, lótuszgyökér. A gyümölcsöket (alma, japán datolyaszilva, japán körte, japán lapos barack, avokádó, füge, görögdinnye, citrusfélék és egyéb csonthéjas, valamint bogyós termésű gyümölcsök) étkezés után – fagylalt és sütemény helyett – desszertként fogyasztják.

Egyszerre akár négy-öt, vagy még ennél is több fajta ételt szolgálnak fel egyetlen étkezés alkalmával, mindenből egy kis adagot – így biztosítják a különböző tápanyagok bejutását a szervezetbe. Ezt az étkezési formát – a különböző ételek együttes tálalását – bentónak nevezik.

japan-1743370_1920

Egy átlagos étkezés során halat, rizst, zöldséget és miso levest fogyasztanak, desszertként szezonális gyümölcsöket esznek. A hagyományos japán reggeli fő összetevője a miso leves, a savanyúság és a rizs; kerülhet még az asztalra párolt zöldség, hal és tojás (omlett formájában), italként pedig zöld tea. Ebédre szintén miso leves, rizs és hús, vagy hal szerepel a menüben. A miso leves a vacsoraasztalról sem hiányozhat, mellette rizs, zöldség, tengeri moszat, savanyúság és halfélék közül lehet válogatni.

Az italok közül elsősorban a zöld teát részesítik előnyben, amelyet melegen és hidegen is fogyasztják, ezen kívül isznak még kínai fekete teát, angol teát és árpa teát is. A teákon kívül víz, gyümölcslé és kávé kerül a poharakba. Itallapjukról az alkoholtartalmú nedűk sem hiányoznak: a híres, ősi japán rizsboron, a szakén kívül népszerű náluk a sör és a whisky is.

A japánok már gyermekkorukban megtanulják az evés művészetét, vagyis azt, hogy lassan egyenek, és minden falatot hosszan ízleljenek. Nemcsak az ételek minőségére figyelnek oda a fogások elkészítésénél, hanem az elkészült ételek látványára is, a tálalás során.

Testmozgás

A testmozgás Japánban a napi rutin része. Kortól, nemtől és társadalmi helyzettől függetlenül nagyon sokan használnak kerékpárt. A rendszeres kerékpározás – az egészségre gyakorolt számos jótékony hatása mellett – bizonyítottan zsírégető hatású. A biciklizés mellett a japánok sokat sétálnak, túráznak, és általában véve fizikailag meglehetősen aktív életmódot folytatnak – a mozgást beépítik a mindennapi rutinjukba.

japan-230881_1920

Mit nyerhetsz, ha követed a japán életmódot?

Ha a japán életmód követése mellett határozod el magad, akkor nemcsak karcsún és egészségesen élhetsz, de sokáig is. E távol-keleti életforma a kitűnő ízek és a kímélő mozgásformák mellett kicsattanó egészséget és természetes szépséget kínál. Ez az életmód önmagában garancia arra is, hogy egy idő után, különösebb erőfeszítések nélkül megszabadulj a súlyfeleslegedtől.

Az alábbiakban összefoglaltam neked, milyen fő változtatásokra lesz szükséged az életmódváltáshoz:

  • Ételeidet – sütés és rántás helyett – párolva, vagy grillezve készítsd el.
  • Az étkezéseidből hagyd ki a kenyeret, helyette fogyassz rizst, lehetőség szerint minél gyakrabban. Ha nemcsak a kenyeret, de az olajban sült krumplit is főtt, vagy párolt rizzsel helyettesíted, az már maga fél siker.
  • Az étrendedben – a vörös húsok helyett – sűrűn szerepeljenek halfélék, esetleg megbarátkozhatsz a különféle kagylókkal és rákokkal; ha bátrabb vagy, megkóstolhatod a polipot is.
  • Elsőre nem biztos, hogy szimpatikusnak tűnik a gondolat, de azért próbáld meg beiktatni az étkezéseidbe a tengeri algákat. Nálunk is kapható algafélék például a kombu, a nori és a wakame. Ezek fogyasztását azonban – magas jódtartalmuk miatt – ne vidd túlzásba!
  • Egyél sok zöldséget, minden étkezéshez fogyassz belőlük.
  • Egyél sok gyümölcsöt, mindig a szezonnak megfelelőt.
  • Fogyassz teát (különösen zöld teát), vizet, 100%-os gyümölcsleveket – kerüld a cukrozott üdítőitalokat!
  • Add meg a módját az étkezésnek. Szépen terített asztalnál lassan egyél, evés közben ne olvass újságot, és ne nézz tévét, kizárólag az ételre koncentrálj!
  • Biciklizz, túrázz, és amikor csak teheted, sétálj. Élj fizikailag aktív életmódot!

Hasonló cikkek