Hogyan tudom halmozni az ingyenes készpénzfelvételt?

Azt talán sokan tudják, hogy a bankautomatákból havonta kétszer ingyen vehetnek fel készpénzt, sokan talán azt is tudják, hogy összesen legfeljebb 150 000 forintig. De vajon azt is tudják-e, hogy ez akár két-háromszorosára is kitolható?

 

Miről szól a törvényi ingyenes készpénzfelvétel?

 

Magyarországon, hazai kibocsátású bankkártyával, bármely forint alapú ATM-ből végzett készpénzfelvétel esetében elérhető ez a kedvezmény mindenkinek, aki előzetesen nyilatkozik róla a bankjánál. A kedvezmény csak ATM-re vonatkozik, bankfióki vagy postai készpénzfelvételre nem.

 

Egyszerre egy bankszámlán lehet ilyen kedvezményt kérni. A kedvezmény havi két ingyenes készpénzfelvételre vonatkozik, amely egyszerre legfeljebb 150 000 forint erejéig szólhat. A harmadik készpénzfelvételért akkor is fizetni kell, ha az összeg még nem érte el a 150 000 forintot és az első vagy a második készpénzfelvételért is fizetni kell, ha azzal valaki túllépi a 150 000 forintot. Utóbbi esetben viszont a díj kiszámításánál levonják a 150 000 forintból megmaradó ingyenes részt. Az ingyenes készpénzfelvételnek valóban ingyenesnek kell lennie, azért még pénzügyi tranzakciós illetéket sem számíthat fel a bank, amelyet viszont ez után is köteles megfizetni az államnak.

 

Mivel lehet ezt fokozni?

 

A törvényi ingyenes készpénzfelvétel ugyan megáll havi 150 000 forintnál, de a hazai lehetőségek tovább nyújtják ezt az összeget minden egyes hónapban.

 

Egyrészt a MagNet Banknál a törvényi ingyenes készpénzfelvétellel teljesen megegyező ingyenes készpénzfelvétel érhető el nyilatkozat nélkül is. Vagyis egy másik banknál lehet a nyilatkozattal ingyen készpénzt felvenni havi 2 alkalommal, összesen legfeljebb 150 000 forintos értékhatárig és ugyanez a szabály megismételhető a MagNet Banknál is. Ezzel havi 4 alkalommal, összesen legfeljebb 300 000 forintig nyújtható az ingyenes készpénzfelvétel. A MagNet Banknál van ingyenes számlavezetés és a bankkártya éves díját is havi szintre lebontva, néhány száz forintos részletekben kell fizetni, úgyhogy a megnyújtott ingyenes készpénzfelvételért nem kell sokkal többet fizetni.

 

Akinek van Revolut kártyája, az tudja, hogy egy, a hazai törvényitől teljesen független ingyenes készpénzfelvétel érhető el a magyarok számára havonta legfeljebb 75 000 forint értékben, korlátlan számú készpénzfelvétellel. A Revolutnál ingyenes a számlavezetés és csak egy csekély éves díjat kell fizetni a bankkártyáért, így ezzel már 375 000 forintnál jár az ingyenes készpénzfelvétel anélkül, hogy különösebb költségekbe bonyolódott volna az ügyfél.

 

Végezetül érdemes élni a bankok üzletpolitikai alapon nyújtott kedvezményeivel is. Ilyenek érhetők el például az OTP Banknál, a K&H Banknál vagy a Gránit Banknál kedvezményes vagy ingyenes készpénzfelvételek formájában.

 

– Ezeknél a kedvezményeknél azonban figyelembe kell venni, hogy a banki kedvezményekből az ingyenes készpénzfelvételre eső darabszámot vagy összeget levonják. Például a GRÁNIT Banknál a Platina bankkártyával hiába érhető el 4 ingyenes készpénzfelvétel eleve, ha a számlatulajdonos nyilatkozik a törvényi havi két ingyenes készpénzfelvételről, akkor is csak havi 4 ingyenes készpénzfelvétele marad, nem pedig 6 – magyarázza Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu bankszámlaszakértője.

 

Figyelembe kell venni azt is, hogy ezeknél a kedvezményeknél már lehet, hogy fizetni kell az ingyenes vagy kedvezményes készpénzfelvételekért valamennyi csomagdíjat. Például két ingyenes OTP ATM-es készpénzfelvétel csomag havi 412 forintba kerül, az öt ingyenes készpénzfelvétel csomag pedig havi 705 forintba kerül. Ezekkel a csomagokkal sokkal kevesebbe kerül a készpénzfelvétel a havi díjat kifizetve, további díj tranzakciós díj nélkül, mintha valaki csomag igénybevétele nélkül, alapáron kifizeti a 2 vagy az 5 készpénzfelvétel díját, ami tranzakciónként a felvett összeg 1,49 százaléka plusz 118 forint.

 

Ugyanígy, a K&H Banknál nem ingyenes, csupán kedvezményes a készpénzfelvétel, ami azt jelenti, hogy a 0,6 százalékos pénzügyi tranzakciós illetéket ezen műveletek után is ki kell fizetni. Teljes ingyenességről tehát itt sincs szó.

 

A készpénzfelvételen túl mivel lehet még csökkenteni a banki díjakat a költések során?

 

Az ingyenes készpénzfelvételek sora ugyan ezzel véget ért, de a banki ügyfelek tovább csökkenthetik a banki költségeiket a készpénzhasználaton túl is. Úgy is mondhatnánk, hogy nem muszáj ragaszkodni a készpénzhez, hiszen ezernyi más módon is ki lehet egyenlíteni a fizetéseket ma már. Ezzel pedig nincs is szükség a havi 375 ezres, vagy még tovább fokozható ingyenes készpénzre sem.

 

Ma már minden online pénztárgépes kereskedőnél lehet fizetni bankkártyával (vagy legalábbis más elektronikus fizetéssel -, továbbá a legtöbb webáruházban az interneten is elérhető a kártyás fizetés. A bankkártyás vásárlások – egy-két régi számlacsomag kivételével – korlátlan számban és összegben ingyenesek, érdemes tehát élni velük a készpénz helyett.

 

Egy másik lehetőség valamit kifizetni átutalással. Ez főleg személyek közt hasznos, ahol nincs bankkártya-elfogadás. Ezek a műveletek biztosan olcsóbbak, mint az ingyenesen túli készpénzfelvétel, hiszen már önmagában a pénzügyi tranzakciós illeték is csak a fele a készpénzfelvételre eső illetéknek. Lehet bankkártyáról bankkártyára is utalni a Viber Moneytoyou szolgáltatásával.

 

Ha a számlákat kell kifizetni, arra a csoportos beszedés lehet a megoldás, amely általában szintén néhány tíz vagy egy-két száz forintba kerül tranzakciónként és több számlacsomagnál nem kell kifizetni a pénzügyi tranzakciós illetéket sem.

 

A bankokban már elérhető a csoportos beszedés modern helyettesítője is, a fizetési kérelem. Erre ugyan még nem fogékonyak a hazai közműszolgáltatók, de amint minden bankban elérhető lesz Magyarországon, biztosan bevezetik, hogy a számlákat így is lehessen fizetni. A fizetési kérelem lényege, hogy a számlatulajdonos engedélyével indul csak el a pénz a számlájáról, a csoportos beszedéssel ellentétben. Utóbbi ugyanis képes néha meglepetéseket okozni a számlaegyenlegben és jó lenne esetleg pár nappal később megterhelni vele a számlát, amikor már megérkezik a havi fizetés.

 

Összességében tehát, ha valakinek több készpénzre van szüksége a bankszámlájáról, mint havi 150 000 forint, az választhat olyan megoldásokat, amelyekkel megnyújtja ezt a keretet minden egyes hónapban egy minimális többletköltségért cserébe, de valójában jobban teszi, ha a készpénzes fizetés helyett inkább valami olyan megoldást választ, amivel kikerüli a készpénzt.

 

Szinte biztos ugyanis, hogy jóval olcsóbban kijön vele, mintha a törvényi készpénzfelvételen felül venne fel még további pénzt bankautomatából.


Hasonló cikkek