Idén többen nyaralunk, mint 2018-ban

Idén a magyarok 64 százaléka megy nyaralni, ami 5 százalékkal több, mint tavaly – derül ki a Budapest Bank felméréséből. Az idei nyaralásra a tavalyinál kicsit többet, átlagosan 169 ezer forintot szánnak a megkérdezettek. 

A tavalyi 59 százalékról 64 százalékra nőtt a nyaralást tervező magyarok aránya. Nyaralni szinte minden demográfiai csoportból többen jutnak el idén, de különösen a nők, a 30-39 évesek, a falun élők és a 170 ezer forint alatti háztartási jövedelműek körében látható növekedés. A nyaralást nem tervezők elsősorban anyagi okok miatt nem mennek (ők az otthonmaradók 51 százalékát teszik ki), de ez idén valamivel kevesebbeket érint, mint az elmúlt években – derül ki a Budapest Bank megbízásából már hatodik éve készített reprezentatív kutatásból.

Az idei nyaralásra átlagosan 9 napot szánnának a válaszadók, ami egy nappal hosszabb, mint az elmúlt két évben. Még mindig a belföldi úti célok a legnépszerűbbek, a megkérdezettek 73 százaléka ilyen útra is elmegy. A külföldre is utazók aránya 35 százalékról 41 százalékra nőtt egy év alatt. A külföldi nyaralásnál idén először nem európai tengerpart (18 százalék), hanem valamilyen más európai helyszín vezet (23 százalék) a legnépszerűbb úti célok között. A Balatont a belföldi nyaralók 32 százaléka választja.

Spórolt pénzből utazunk
Az idei nyaralásra a tavalyinál kicsit többet, átlagosan 169 ezer forintot szánnak a megkérdezettek. A korábbi évekhez hasonlóan ennek továbbra is az előre félretett pénz és az aktuális havi bevétel (93 százalék) a fő forrása. Cafeteria juttatásából 22 százalék fizet nyaralásakor. A válaszadók 55 százalékával már előfordult, hogy túlköltekezett az utazása alatt, leginkább az étkezéssel és a programokkal kapcsolatos kiadások miatt. Ez nem is meglepő, hiszen éppen a belépők és az étel-ital az, amiken a legkevésbé spórolnának a megkérdezettek, ehelyett inkább alacsonyabb kategóriájú szállást, olcsóbb utazási módot vagy rövidebb nyaralást választanának. A nyaralók fele tudatosan keresi a kedvezőbb árakat, a legnépszerűbb spórolási módszer a kuponos szállásfoglalás, amit a válaszadók 37 százaléka próbál kihasználni.

A kiadások fedezésére még mindig a készpénzes fizetés a legnépszerűbb, aminek  azonban a tavalyi 84-ről, 79 százalékra csökkent az aránya. Bankkártyával az utazók 59 százaléka fizet, ezzel főleg kisebb tételeket (étkezés, belépők, egyéb kiadások) vásárolnak a válaszadók. (Közülük sokan bankkártyát és készpénzt is használnak az utazás során.) Azok a bankkártya-tulajdonosok, akik legalább alkalmanként megfordulnak külföldön (a válaszadók fele) szinte kivétel nélkül magukkal viszik plasztikkártyájukat. Akinek pedig több bankkártyája van (16 százalék), jellemzően többet is visz magával külföldi utazáshoz.

Nyaraláskor fontos a digitális bankolás
Míg a bankkártyás fizetések száma azonos a tavalyival, a mobilfizetések aránya 2-ről 4 százalékra nőtt. Emellett a digitális bankolásnak is nagy szerepe van nyaraláskor. Amennyiben bankkártyával kapcsolatos intézni való merülne fel az üdülés során, a megkérdezettek közel fele (47 százalék) a netbankot választaná, míg negyedük a bank mobil applikációját használná. Kevésbé lenne népszerű a telefonos ügyfélszolgálat (22 százalék), de még mindig többen választanák, mint azt, hogy személyesen kelljen bemenniük a nyaralóhelyen található bankfiókba (19 százaléka).

Saját bankja mobil applikációját a mindennapok során a 18 és 75 év közöttiek 34 százaléka, a 30 év alattiak 45 százaléka használja. Az appokat elsősorban az egyenleg ellenőrzésére (95 százalék), illetve belföldi utaláshoz (76 százalék) veszik igénybe a válaszadók, de viszonylag sokan vannak, akik állandó utalásokat, valamint bankkártyával kapcsolatos teendőket (limitbeállítás, aktiválás, letiltás) is ezen a platformon végeznek. A mobilfizetést használók aránya összességében a tavalyi 12 százalékról idén 17 százalékra nőtt. Az NFC-s fizetés nyaraláskor is jellemző: az egyébként mobillal fizetők 60 százaléka ilyenkor is használja okostelefonját fizetésre.

Biztonságosabb a mobilapp
Sokan az utazás alatti váratlan pénzügyi helyzetekre felkészülve több bankkártyát is visznek magukkal. Nagyon kevés olyan helyzet adódik a nyaralás során – például az autókölcsönzés, – amikor jobbára elkerülhetetlen a fizikai bankkártya használata. Erre az esetre jó, ha egy dombornyomott kártya van az utazónál. Ugyanakkor a bank azt javasolja ügyfeleinek, hogy biztonsági okokból ne vigyenek magukkal több fizikai kártyát, legyen náluk inkább digitális formában, a banki mobilfizetési applikációban. Az applikációkban több kártya is digitalizálható, bármikor kiválasztható, hogy valaki éppen melyik kártyát szeretné mobilfizetésre használni. Ráadásul a kártya limitek is azonnal kényelmesen állíthatók – tanácsolja Somogyi Péter, a Budapest Bank lakossági termékmenedzsment vezetője.


Hasonló cikkek