Ingatlan és járvány – Irány az agglomeráció!

Járványos időszakokban felértékelődik a vidék a zsúfolt városokkal szemben, és az idei évet meghatározó pandémiás helyzet is ezt a tendenciát erősítette. Keller Zsófiával, az Otthon Centrum ingatlanközvetítő hálózat szakemberével a fővárosi, illetve a Pest megyei ingatlan és albérletpiac aktualitásairól beszélgettünk.

Szigetszetmiklós

A pandémia más ágazatok mellett az ingatlanpiacra is hatást gyakorolt. Elég, ha csak a járvány első hullámában bevezetett karanténra, illetve az egyre jobban elterjedő otthoni munkavégzésre gondolunk. Mindezek hatására a korábbinál is keresettebbé váltak az agglomeráció településein található kertes házak, illetve kertkapcsolattal rendelkező társasházi lakások.

Az Otthon Centrum által készített vándorlási térkép is az agglomeráció népszerűségét bizonyítja. E szerint Pest megye összes járásában pozitív volt a vándorlási mérleg, ami azt jelenti, hogy többen költöztek oda, mint onnan el. A tíz legvonzóbb járás közül nyolc szintén Pest megyében található. Kiemelkedik népszerűségben Szigetszentmiklós, Gödöllő, valamint Ráckeve környéke. A legkisebb többletet a délkeleti részen mutatta ki az elemzés, a Nagykőrösi járás jelentősen elmaradt a többitől.

Az agglomerációban található települések vonzerejét erősen befolyásolja a fővárostól való távolság. Minél kisebb, annál drágábban lehet ingatlant vásárolni a környéken.  Ugyanakkor értéknövelő hatása van a települést érintő munkahelyteremtő és infrastrukturális fejlesztéseknek, valamint a jó közlekedésnek is. Bármilyen impozáns is a környezet, nehezebb eladni egy ingatlant, ha nem megfelelő a település közbiztonsága. Számít a lakosság összetétele, és a legtöbb vevő számára továbbra is az új építésű ingatlanok a legvonzóbbak.

Albérletpiac

Jellemzően a budapesti ingatlanpiacot érinti leginkább az AirBnB vendégek elmaradása, aminek hatására 10-20 százalékkal csökkentek a bérleti díjak.

Az Otthon Centrum közvetítésével bérbe adott fővárosi lakások négyzetméterre vetített átlagos havi bérleti díja 2 860 forint volt az idei év első felében, amely  13,5 százalékos csökkenést jelent 2019. negyedik negyedévéhez képest. Az egyetemisták körében népszerű VI., VII., IX. kerületben több mint tíz százalékkal lett kevesebb az átalagos havidíj, amely szintén a járvánnyal (a kijárási korlátozásokkal és a távoktatással) hozható összefüggésbe. A külső és budai kerületekben azonban nem vált általánossá a bérleti díjak csökkenése, jellemzően megmaradt az előző évi árszint.


Hasonló cikkek