Interjú Parragh Lászlóval, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnökével

Parragh Lászlót, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnökével készített interjút a HVG a koronavírus eredményeképpen kialakult aggasztó hazai gazdasági helyzettel kapcsolatban.

A szakember álláspontja szerint szinte biztosra vehető, hogy a munkaerőpiac összeomlik, és csak az élelmiszerboltok nyithatnak majd ki, továbbá a KATA fizetésének felfüggesztését a taxisokon kívül más szakmákra is kiterjesztik.

Parragh László találó hasonlattal élve satuféknek nevezte a kialakult helyzetet, és értékelte a 2020. március 18-án hatályba lépett kormányzati intézkedéseket, amelyekről korábbi cikkünkben már részletesen beszámoltunk.

  • a hitel-, a kölcsön- és a pénzügyi lízingszerződésekre moratóriumot vezetnek be 2020. december 31-ig lakossági és vállalati oldalon is,
  • a fogyasztói hitelek teljes hiteldíj-mutatóját maximalizálják a jegybanki alapkamat plusz 5 százalékpontban,
  • nem lehet felbontani a helyiségbérleti szerződéseket a turisztikai, a vendéglátó-, a szórakoztató-, a szerencsejáték-, a filmiparban, a sportban, a rendezvényszervezésben, és ezekben a szektorokban tilos bérleti díjat emelni, 
  • elengedik a munkáltatók járulékfizető kötelezettségét, és csökkentik a munkavállalók járulékát: nyugdíjjárulékot nem kell fizetni, egészségügyi hozzájárulást a törvényi minimumra csökkentik, június 30-ig.
  • június 30-ig nem kell turizmusfejlesztési hozzájárulást fizetni, és a KATA szerint adózó taxisok mentességet kapnak az átalányadó megfizetése alól.

Az elnök hangsúlyozta, hogy véleménye szerint az eddig bejelentett intézkedések megfelelőek, és ezek között több olyan is van, amelyet a kamara tett le a kormány asztalára.

A szakember jelezte, hogy itt még nincs megállás: a kamara több javaslatot vitt a kormány elé, és biztos benne, hogy ebből még jó pár visszaköszön. Példaként említette, hogy minimalizálni kell azokat a helyzeteket, amelyek lehetőséget adnak a személyes kapcsolatra: a kamara javaslata szerint csak azok az üzletek lehetnének nyitva, amelyek a hétköznapi létfenntartáshoz szükséges termékeket árulják.

Parragh László tájékoztatása szerint a bérgarancia, az álláskeresési járadék meghosszabbítása, és a munkavállalók védelme is fontos kérdés, de ezek kezelése, illetve rendezése a pánikhelyzet gyors megoldási javaslatai mögé sorolandók inkább.

A kamara elnöke azt mondta, hogy a fővárosi turizmus nagyon nehéz helyzetbe került, külföldiek nem fognak jönni budapesti nevezetességeket látogatni, ezzel együtt azonban lehetséges, hogy a magyar lakosság a vidéki turizmust fellendíti, mert a más országokba irányuló nyaralások teljesen háttérbe fognak szorulni a közeljövőben.

A szakember a beszélgetésben többször is hangsúlyozta, hogy a jelenlegi egy határozottan új és kiszámíthatatlan helyzet, és nem lehet összehasonlítani a 2008-ban kialakult válsággal. Beszélt arról is, hogy több mint 15 ezer vállalkozótól érkezett válasz arra a kérdőívre, amelyben a koronavírus gazdasági hatásaira kérdeztek rá. Az derült ki, hogy a megkérdezett cégek egyharmada számított erre a helyzetre és felkészült a válságra, kétharmada viszont nem.

Az nyilvánvaló, hogy csak a tartalékkal rendelkező vállalkozások fognak életben maradni, és sok cégnek kellett ez alatt a néhány nap alatt is felismernie, hogy nem tudja átvészelni a válságot, már csak annak áttételes hatása miatt sem. A munkanélküliség is komoly probléma, valóban több százezres létszámleépítés várható, illetve van már ma is – fejtette ki véleményét az elnök.


Hasonló cikkek