Járványhelyzet – aktuális hazai gazdasági hírek

A kínai Vuhan városából világszerte elterjedő vírus, a (a COVID-19) néhány hónap alatt több ezer halálos áldozatot szedett, naponta ezrek fertőződnek meg. Miközben a járványhelyzet egyre rosszabb Magyarországon, a kormány több intézkedéssel igyekszik menteni a hazai gazdaságot. 

A járvány gazdasági hatásait tekintve a kormányra nagy nyomás nehezedik, és egyre erősödő igény, hogy kerüljön több befektetés az egészségügybe, továbbá az ország vezetése támogassa jobban a vállalatokat, segítse a nehéz helyzetbe került háztartásokat, és a pénzpiacokat is.

A Magyar Nemzeti Bank az alapkamatot nem változtatta meg, azt azonban jelezte, hogy korlátlan összegben kedvezményes hitelt ad a bankoknak, és a jövőben nem kell pénzt parkoltatniuk az MNB-nél, azaz egy időre leveszi a jegybank a bankszektor válláról a korábban bejelentett hitelmoratórium terhét.

Az MNB úgy számol, hogy a 3600 milliárd forintnyi hitelből 2900 milliárd törlesztését kell felfüggeszteni és alkalmazni a moratórium lehetőségét.

A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége is elkészítette a maga javaslatait, azt kérik például, hogy a kormány függessze fel a csoportos létszámleépítés szabályait, és adhassák ki a következő évek szabadságait már most. A munkavállalókat tekintve sokan belemennének abba is, ha kisebb fizetéssel dolgozhatnának tovább.

Az EU első körben a tagállamoknak ad pénzt a járvány elleni harcra, olyan információk láttak napvilágot, hogy hazánk 2000 milliárd forintnak megfelelő összeget kap.

Az EU állam- és kormányfői még nem tudtak megállapodni sem a gazdasági védőintézkedésekről, sem az eurokötvényekről,, 15 napot adtak az eurózóna pénzügyminisztereinek, hogy dolgozzanak ki egy közös megoldást. Arról már megegyeztek azonban, hogy a járvány miatt az uniós költségvetési szabályokat felfüggesztik.

A tegnapi naptól kijárási korlátozás van érvényben, bár ez vásárlási korlátozást nem jelent kifejezetten. Folyamatosan fennálló kérdés, hogy a gazdaságunk képes-e kezelni, ha az emberek pánikvásárlásba kezdenek? Erre pillanatnyilag a szakértők szerint a válasz az, hogy rövid távon egyelőre igen, sokan inkább azt látják aggasztónak, hogy hazánkban rekednek az exportra szánt készletek. Nehézséget okoz még a külföldről jövő alapanyagok beérkezéséhez kapcsolódó kiszolgáltatott helyzet, valamint bizonyos termékek és szolgáltatások esetén az ugrásszerűen megnőtt árak, különös tekintettel például a szállítmányozásra.

 


Hasonló cikkek