Jégkorong-VB: Amerikától is kikapott a magyar válogatott

A magyar válogatott 5-1-re kikapott az esélyesebb amerikai csapattól az oroszországi jégkorong-világbajnokság szentpétervári csoportjának ötödik fordulójában, pénteken, így akkor marad esélye a bennmaradásra, ha szombaton legyőzi a fehérorosz együttest.

Rich Chernomaz szövetségi kapitány csapata – amely a 16-os mezőnyben egyedül pont nélküli – jobbára védekezett, és bár 0-0-nál volt egy vason csattanó lövése, nem jelentett különösebb veszélyt a kapura. Sofron István 0-5 után, emberelőnyben állította be a végeredményt. A kapura lövésben 37-8-ra voltak jobbak az amerikaiak.

Eredmény, 5. forduló:
B csoport (Szentpétervár):
Egyesült Államok-Magyarország 5-1 (0-0, 3-0, 2-1)
Ljubilejnij Aréna, 2500 néző: v: Hofman (orosz), Olenyin (orosz)
gól: Foligno (25., 53.), Hinostroza (25.), Larkin (35.), Murphy (56.), illetve Sofron (58.)

A két csapat eddig egyszer találkozott egymással, az 1939-es vb-n a tengerentúliak 3-0-ra győztek.
A kapuban a finnek ellen nemzetközi hírnévre szert tett Vay Ádám kezdett, Hetényi Zoltán, Erdély Csanád és Nagy Krisztián maradt ki. Az amerikaiaknál több NHL-es – az észak-amerikai profiligában szereplő – sztár is játszott, közülük is kiemelkedett Nick Foligno és Dylan Larkin.

Kiegyenlített játékot hoztak az első percek, nem esett neki a magyar csapatnak az ellenfél. Vaynak az ötödik percben kellett először nagyot védenie. Lassan átvették az irányítást az amerikaiak, ám Larkin kiállítása megtörte a lendületüket. Egy lövés ment Keith Kinkaid kapujára.
Azonos létszámban javarészt a magyar zónában folyt a játék. A 14. percben Banham Frank és Nagy Gergő egyszerre kapott kiállítást, és a kettős emberhátrányban ismét hősies volt a védekezés Vayjal az élen. Egyoldalú volt a csata, ám a kapu előtti területet sikerült levédekezni. Húsz perc után 15-1 volt a kapura lövési arány.

A második harmad elején egy védelmi hiba után a honosított Sarauer Andrews közelről a kapuvasat találta el. A fogadóirodák előzetesen 60-szoros pénzt ígértek magyar vezetés esetére. Frank Vatrano színészkedés miatt kiült, és legalább helyzetig sikerült eljutni a magyar csapatnak. A túloldalon Szirányi Bence kapott büntetést. Azonban egy rossz magyar kiugrási kísérletet követően Foligno fordult le, és kilőtte a bal felső sarkot (1-0). Tizennyolc másodperc múlva szép korongjáratás után Vince Hinostroza kapásból lőtt ugyanoda (2-0).

Rengeteg energiát fordított a Chernomaz-csapat a védekezésre, nem maradt erő támadásvezetésekre. A 35. percben Larkin éles szögből lőtt gólt a meglepett Vaynak: a rövid sarkot rosszul fogó magyar kapus térdhajlatáról pattant be a pakk (3-0).

Vas János kiállítása áthúzódott a harmadik harmadra, de állta a rohamokat a védelem. Vay közben változatlanul kapta a lövéseket. Noah Hanifin testre ütésért ült ki, mégis Vaynak kellett Brady Skjei kísérletét kitolnia.
Az 53. percben Foligno csapott le egy eladott korongra, a honosított Sagert Kalvint “használta takarásnak”, és mértani pontossággal tüzelt a jobb felső sarokba (4-0). Három perc múlva Connor Murphy bombája pattant meg a blokkolni igyekvő Kovács Csaba korcsolyáján, és a korong Vay testéről éppen a gólvonal mögé csorgott (5-0).
Miles Wood büntetése alatt egy szép háromszögelés után Sofron István talált be (5-1). Ez volt a magyar jégkorong-történelemben az első gól amerikaiak ellen.

Az újabb vereség azt jelenti, hogy a magyaroknak akkor marad esélyük a bennmaradásra, ha a szombaton, közép-európai idő szerint 15.15-kor kezdődő összecsapáson legyőzik a fehéroroszokat. Ez még egyszer sem sikerült, egy döntetlen és tíz vereség a mérleg.