Két hitelminősítő is javította Szerbia adósosztályzatát

Két hitelminősítő is javította pénteken Szerbia államadós-besorolását: a Standard & Poor’s és a Fitch Ratings egyaránt “BB mínusz”-ról egy fokozattal “BB”-re emelte a szerb osztályzatot.

A péntek éjjel Londonban bejelentett felminősítésekkel egy időben mindkét cég stabil kilátást adott az új besorolásokra.

Szerbia államadós-besorolása mindazonáltal továbbra is a befektetésre nem ajánlott kategóriában van: az S&P és a Fitch által pénteken megadott “BB” osztályzat két fokozattal marad el a befektetési ajánlású sáv alapszintjét jelző “BBB mínusz”-tól.

A Standard & Poor’s azzal indokolta az osztályzatjavítást, hogy a szerb gazdaság kilábalási folyamata és a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött elővigyázatossági készenléti megállapodás nagymértékben javította Szerbia költségvetési teljesítményét.
Az S&P szerint az idei évre várható jelentős költségvetési túlteljesítés és a jövő évi költségvetési tervezetbe beállított alig 0,6 százalékos GDP-arányos államháztartási hiány azt jelenti, hogy csökkent középtávon a költségvetési fegyelem jelentősebb lazulásának valószínűsége.
A Standard & Poor’s közölte: várakozása az, hogy a hazai össztermékhez mért szerb költségvetési hiány a 2017-2020-as időszakban éves átlagban 1,5 százalék lesz.
A hitelminősítő hangsúlyozta: egy évvel ezelőtt ugyanerre az időszakra még 2,9-3,0 százalékos éves költségvetési hiányokat jósolt.
A Standard & Poor’s kiemelte azt is, hogy 2014-ben még 6,6 százalékos államháztartási hiányt mértek Szerbiában.
A Fitch Ratings is azt helyezte előtérbe a felminősítéshez fűzött indoklásában, hogy 2014 óta a hazai össztermék 6 százalékának megfelelő szerkezeti kiigazítás ment végbe a szerb államháztartási szektorban.
A Fitch londoni elemzői az idei évre 0,5 százalékos GDP-arányos többletet várnak a szerb államháztartási mérlegben. Hangsúlyozták, hogy 2005 óta ez lenne az első többletes költségvetés Szerbiában.
A cég előrejelzése az, hogy a hazai össztermékhez viszonyított szerb államadósság-ráta a 2015-ben mért 74,6 százalékos tetőzés után 2019-ig 60,6 százalékra csökken.
A Fitch hangsúlyozza ugyanakkor, hogy a szerb államadósság-ráta még mindig 16,6 százalékponttal magasabb a cég listáján “BB” besorolással nyilvántartott szuverén adósok mediánértékénél, és a teljes adósságállomány 77 százaléka devizában áll fenn, ami devizaárfolyam-ingadozási kitettséget jelent szuverén adósi szinten.

 


Hasonló cikkek