Könyv hétvégre! A rémkirály nyomában

Richard Chizmar amerikai bestseller szerző, aki pályafutása során kétszer nyerte el a World Fantasy-díjat és odaítélték neki a Nemzetközi Horror-díjat is. Regényírói tevékenysége mellett a Cemetery Dance című magazint szerkeszti, továbbá forgatókönyveket ír hollywoodi stúdiók számára, és még arra is van ideje, hogy kreatív írást tanítson az egyetemen. A hazai közönség főként a Stephen Kinggel közösen írt kisregénye – Gwendy és a varázsdoboz – miatt ismerheti, azonban most egy önálló kötetet is olvashatunk tőle, melynek A rémkirály nyomában a címe.

Történetének főszereplője maga a szerző, Richard Chizmar, aki az egyetemet elvégezve hazaköltözik szülővárosába szüleihez, hogy onnan egyengesse első saját magazinjának az útját. Azonban hamarosan rémes események veszik kezdetét, mikor egy fiatal tinédzser lányt különös kegyetlenséggel meggyilkolnak, melyre korábban a kisvárosban még nem nagyon volt példa. Ha mindez nem lenne elég, nem sokkal rá újabb gyilkosság történik, a rendőrség pedig tehetetlenül áll az esetek előtt. Chizmar akarva-akaratlanul nyomozásba kezd, ahogy elkezdi gyűjteni az adatokat az esetekről; könnyen lehet, hogy az elkövető valaki olyan, aki egy a város lakói közül.

Kétségtelen, hogy érdekes regény A rémkirály nyomában, és nem kizárólag a története miatt. Maga a cselekmény és annak kibontása mondhatni átlagos a krimik és thrillerek körében, habár egyértelmű, hogy a szerző le sem tagadhatná, hogy Stephen King nagy rajongója. Mind a prózája, mind a kisvárosi életet bemutató leírása sok hasonlóságot mutat Kinggel, de nincs ezzel semmi probléma, nem lopás ez, inkább egyfajta tiszteletadás.

Amiben – legalábbis az ismereteim szerint – egyedi a mű, hogy egyfajta dokumentumregényként van találva: tehát az önéletrajzi elemek mellett a fejezetek végén fekete-fehér fényképeket találhatunk az áldozatokról, azoknak házaikról, a környékről, de még magukról a mellékszereplőkről is. Nincs ok azonban az aggodalomra, természetesen A rémkirály nyomában ettől még fikció marad, de nem fér hozzá kétség, hogy ügyes húzás volt ez a szerzőtől, hiszen az olvasó így még könnyebben bele tudja magát élni az eseményekbe, valahogy még jobban képes kötődni az adott karakterekhez. Kicsit talán hasonló az érzés, mikor az ember egy found footage filmet néz, és Chizmar még azt is kiírhatta volna a regény elejére, hogy „Megtörtént események alapján”, mert lényegében volt alapja a kitalált történetnek.

A rémkirály nyomában egy jó regény, olvasmányos, érdekes történettel és egy remek körítéssel – tényleg nem kár rászánni az időt.

Chizmar, Richard. A rémkirály nyomában. Európa, Budapest, 2022., 336 oldal.

Amennyiben tetszik a tartalmak, tudósítások, hírcikkek sokszínűsége, kérjük szánjon még ránk pár percet támogassa a PannonHírnök szerkesztőinek munkáját és kövessen minket a Facebookon!


Fritsi Péter

Gyerekkorom óta szoros kapcsolat fűz a könyvekhez, olvasáshoz. Legfőbb életterem a könyvtár. Könyvtárosi munkám mellett újságírással foglalkozom.

Hasonló cikkek