Könyv hétvégre! Álmok nélkül: Egy amerikai házasság

Habár Tayari Jones korábban már három regényt is írt, az igazi sikert eddigi utolsó könyve, az Egy amerikai házasság hozta meg neki. A 2018-ban megjelent művét Oprah Winfrey beválasztotta a könyvklubjába, nem mellesleg odaítélték neki az Orange-díjat (Women’s Prize for Fiction), amely az Egyesült Királyság egyik legrangosabb irodalmi elismerése írónők számára. Az Egy amerikai házasságban egy lehetetlen szerelmi háromszögről és az élet igazságtalanságáról olvashatunk.

Történetének főszereplői Celeste és Roy, egy fiatal, fekete házaspár. Mind a kettő sikeres abban, amit csinál, ám közel egy év házasság után a férfit nemi erőszakkal vádolják meg, amit nem ő követett el. Celeste hiába állítja, férje vele töltötte az éjszakát, a bíróság mégis 12 év börtönre ítéli Royt. Celeste igyekszik kitartani Roy mellett, ám a kiszabott, több mint egy évtizednyi büntetés nagyon sok idő, lassan eltávolodnak egymástól férjével. Celeste vigaszt gyerekkori barátjában, Andréban lel, ám Royt végül 5 év után kiengedik. Egyikük sem tudja igazán, mi lenne a helyes cselekedet…

Az Egy amerikai házasság három ember drámája, a két igazi főszereplő, Roy és Celeste, de az események alakulásába legalább ilyen fontos szerepet játszik akár André – ő narrál is néhány fejezetet −, illetve Roy apja. Az ifjú pár hiába van meg látszólag jól együtt a könyv elején, valami miatt úgy érzik, mégsem képes teljes egészében kiteljesedni a kapcsolatuk, az igazságtalan ítélet pedig később darabokra zúzza jelenüket és a jövőjüket egy időben. Nyilván Roy az, aki nehezebb helyzetbe kerül, de ez nem jelenti azt, hogy Celeste dolga éppen könnyű lenne; a börtönben folytatott levelezésük, aprólékos elhidegülésük egészen szívszorító.

Kérdéses, hogy a regénynek van-e levonható tanulsága, ez nem egy bírósági dráma és nem egy krimi, nincs váratlan fordulat a végén, a tettes személye végig ismeretlen marad. Van úgy, hogy az ember egyszerűen rosszkor van rossz helyen (Roy), míg mások esetében pont az ellenkezője történik (André). Roy számára a feloldozás kétséges, nem csak a törvényhozás hagyta őt cserben, hanem majdnem az egész világ. Szabadulása nem képes már számára elhozni az igazi megváltást, mert azt az életet szeretné visszakapni, ami a börtön előtt volt, de ez már lehetetlen. Ahhoz, hogy mind a hárman tovább tudják folytatni, Roy-nak kell megtennie az első lépést, csak sajnos mindig az a legnehezebb.

Jones, Tayari. Egy amerikai házasság. Európa, Budapest, 2019, 366 oldal.

Kultúra | Pannon Hírnök 

Kövessen minket: Facebook


Fritsi Péter

Gyerekkorom óta szoros kapcsolat fűz a könyvekhez, olvasáshoz. Legfőbb életterem a könyvtár. Könyvtárosi munkám mellett újságírással foglalkozom.

Hasonló cikkek