Könyv hétvégre! Kolibri szalamandra

Jeff VanderMeer Nebula-, Shirley Jackson- és kétszeres World Fantasy-díjas amerikai szerző, aki a Déli Végek-trilógiával (Expedíció, Kontroll, Fantomfény) szerzett magának nemzetközi hírnevet, melyet több mint 35 nyelvre lefordítottak és még egy filmadaptáció is készült belőle a Netflixre. VanderMeer a new wierd irodalom egyik legismertebb képviselője, akinek legújabb regénye, a Kolibri szalamandra azonban egy színtiszta thriller, és – abszolút szubjektíven természetesen – az egyik legjobbja is egyben.

Történetének főszereplője Jane Smith, aki elemzőként dolgozik egy biztonságtechnikai cégnél, és egyik nap egy borítékot kap, benne egy raktár kulcsával. Jane az adott címen egy kihalt kolibri faj kitömött példányát találja, ami egy argentin iparmágnás lányához, Silvinához vezeti. Silvina hírhedt ökoterrorista volt, aki nemrég hunyt el, és nyomokat hagyott hátra Jane-nek, de ezeknek a földerítése olyan események sorát indítja el Jane életében, amely nem csak az ő, hanem a családja életét is veszélybe sodorja. Elkezdődik egy olyan hajsza, melynek tétje talán sokkal nagyobb, mint az elsőre látszik.

A Déli Végek-trilógia és a Borne után VanderMeer nálam egy egészen vékony határmezsgyén mozgott, melynek alapján nehéz volt eldönteni, vajon szeretem-e vagy nem a történeteit. A Déli Végek-trilógia első része ígéretesen indult, a Kontroll merőben más stílust képviselt, míg a Fantomfény a kettőnek a keveréke volt, de a mérleg nyelve valahogy mégsem tudott a pozitív irányba billenni. Ugyanez kettőség jellemezte a Borne-t, így valahogy az sem érződött túlságosan meggyőzőnek. A Kolibri szalamandra viszont egy kifejezetten kellemes csalódás volt, melyben kiderült, hogy VanderMeer egy briliáns krimiíró.

A Kolibri szalamandra történetét Jane Smith meséli el E/1-ben, amely – legalábbis a legtöbb esetben − eleve kizárja a főszereplő korai elhalálozását, de ebben az esetben ez nem számít, mert a cselekmény minden pontja tartogat valami izgalmat. Eleve Jane személye már elég érdekes ahhoz, hogy a regény ne váljon unalmassá; egy olyan nőről beszélünk, aki birkózott és testépített, nem mellesleg a konditeremben is kétszáz kilóval szériázik a fekvenyomó padon. Jane alkatával kitűnik a tömegből, de VanderMeer mégsem csinál belőle egy terminátort, aki fizikai erejével old meg mindent, inkább átlagemberként reagál az események alakulására, de mégis a legtöbbször átlagon felül.

A Kolibri szalamandra egy végig feszült nyomozás, amely sok fontos témát feszeget az általunk lakott világgal kapcsolatban. Ha eddig valamiért elkerültek VanderMeer regényei, ezzel az egyel egészen biztosan érdemes egy próbát tenni.

VanderMeer, Jeff. Kolibri Szalamandra. Agave Könyvek, Budapest, 2022., 416 oldal.

Amennyiben tetszik a tartalmak, tudósítások, hírcikkek sokszínűsége, kérjük szánjon még ránk pár percet támogassa a PannonHírnök szerkesztőinek munkáját és kövessen minket a Facebookon!


Fritsi Péter

Gyerekkorom óta szoros kapcsolat fűz a könyvekhez, olvasáshoz. Legfőbb életterem a könyvtár. Könyvtárosi munkám mellett újságírással foglalkozom.

Hasonló cikkek