Könyv Hétvégre! Mocsárlány: Ahol a folyami rákok énekelnek

A heti kemény munka és hajtás után  mindenkinek szüksége van egy kis nyugalomra, kikapcsolódásra. A lazuló könyvkedvelők figyelmébe ajánlunk a szórakoztató irodalom különböző műfajaiból  unalmas – vagy pont, hogy nem unalmas – hétvégékre olvasnivalót.

Delia Owens 2018-as regénye, az Ahol a folyami rákok énekelnek, mely itthon a Libri kiadó gondozásában jelent meg 2019-ben minden várakozást felülmúlt az Egyesült Államokban az eladási példányszámokat tekintve. Közel 4,5 millió példány kelt el belőle egy év alatt, amely szám több bármelyik másik fikciós vagy nem-fikciós könyv eladási adatánál valaha. Nem kisebb neveket utasított maga mögé, mint Stephen King vagy Margaret Atwood, 27 héten keresztül vezette a New York Times bestseller listáját, nem mellesleg az Amazon.com legtöbbet megvásárolt könyv listáján is első helyen szerepel. Az effajta kiugró siker talán meglepő is lehetne, főleg, hogy Delia Owens egy 70 éves nyugdíjas biológus, akinek ez az első fikciós regénye, ugyanakkor a könyv elolvasása után nem marad kétség afelől, hogy rászolgált a hírnévre.

A regény helyszíne az észak-karolinai mocsárvidék egy fiktív városa, Barkley Cove. Két idősíkon játszódik egyszerre, melyek majd valahol a könyv második felében érnek össze. Az 1969-es szál egy gyilkossági nyomozást mutat be, melyben Chase Andrews, a népszerű helyi lakos és nőcsábász halálának gyanús körülményeit vizsgálja a rendőrség. A másik szál 1952-ben veszi fel a fonalat, és a regény főszereplőjének – Kya −, egy 7 éves kislánynak az életútját ismerteti. Kya egészen kiskorától kénytelen szembesülni azzal, hogy az emberek egyszerűen sorsára hagyják: először anyja sétál ki egy bőrönddel az életéből, később testvérei, végül pedig alkoholista apja sem tér haza az egyik napon. Kya magára marad egy öreg, roskadozó házban a láp kellős közepén, és kénytelen kitalálni, hogyan tud magának pénzt és élelmet szerezni. Egy napot jár csupán iskolába, többet nem megy vissza, olvasni sem tanul meg. És ha mindez nem lenne még elég, ha emberek közelébe megy, mindenhol kiközösítik koszos ruhája, kinézete miatt. De hiába él túl az emberektől távol, évekkel később őt kezdik gyanúsítani az ott történt gyilkossággal.

Az Ahol a folyami rákok énekelnek egy fejlődésregény, melyben a gyilkossági szál igazából csak másodszerepet játszik, a vége pedig egy olyan bírósági dráma, mely az Ártatlanságra ítélve (Scott Turow) vagy a Halál angyala (Caleb Carr) legjobb pillanatait idézi. A főszereplő Kya története egyszerre szívszorító, mivel szinte senki nem törődik vele és felemelő, mert azonnal elnyeri az olvasó szimpátiáját azzal, hogy a lehetetlen körülmények ellenére mennyire rátermett. A könyvnek különleges hangulatot kölcsönöz az észak-karolinai lápvidék, annak ingoványos, csatornákkal szabdalt területein Kya sokkal otthonosabban mozog, mint a Barkley Cove utcáin bármikor. Elszigeteltségét még tovább tetőzi az emberek közüli kirekesztettsége, legtöbbször úgy viselkedik, mint a ragadozó elől elbújó ijedt állat: valamiféle rejtekhelyről várja ki, amíg a másik tovább halad. Éppen ezért remek megfigyelője a lápi világnak, sokszor az ott látott viselkedési mintákat használja az emberekkel szemben is, azzal próbálja megmagyarázni az ellene elkövetett szörnyűséges tetteket.

Szinte le sem lehetne tagadni, hogy ezt a regényt egy biológus írta, főszereplő talán még sosem állt olyan szoros kapcsolatban a természettel, mint itt. A könyvben viszonylag rövid, pörgős fejezetek váltják egymást, a jelenetek sincsenek túlírva, túlnyújtva. A szöveg benne szépirodalmi igénnyel gondozott, elismerés illeti a fordítót és a szerkesztőt is. A regény keménytáblás borítót kapott, emiatt jó kézbe venni, talán csak a borító sikerült kissé semmitmondóra, de ez nem ront az olvasási élményen.

Ahol a folyami rákok énekelnek. Owens, Delia. Libri kiadó, 2019, 426 oldal.


Fritsi Péter

Gyerekkorom óta szoros kapcsolat fűz a könyvekhez, olvasáshoz. Legfőbb életterem a könyvtár. Könyvtárosi munkám mellett újságírással foglalkozom.

Hasonló cikkek