Könyv hétvégre! Mocskos kis titkok: Az idegen

A heti kemény munka és hajtás után  mindenkinek szüksége van egy kis nyugalomra, kikapcsolódásra. A lazuló könyvkedvelők figyelmébe ajánlunk a szórakoztató irodalom különböző műfajaiból  unalmas – vagy pont, hogy nem unalmas – hétvégékre olvasnivalót.

Harlan Coben napjaink egyik legnépszerűbb és legismertebb krimi szerzője, aki pályafutása során elnyerte többek között az Anthony-, Edgar-, és Shamus-díjakat, könyveit csaknem negyven nyelvre fordították le és közel 50 millió példányt adtak el belőle világszerte, Stephen King is elismerően írt róla A kívülállóban. Regényeinek leggyakoribb helyszíne New York és New Jersey környéke, egyik fő erősségének a történeteiben többször is előforduló megdöbbentő csavarokat tartják; Az idegen című könyvét olvasva nem is marad kétség afelől, hogy miért van ez így.

Története szerint Adam Price élete a valóra vált amerikai álom: jól fizető ügyvédi állása van, feleségével és két fiával egy kertvárosi házban élik gondtalan mindennapjaikat. Azonban egyik nap Adamhez egy idegen férfi lép oda, miközben egy helyi bárban ül, és közli vele, hogy a felesége csak színlelte a terhességét néhány éve. Adam először természetesen nem akar hinni a férfinak, ám hazaérve nyomozni kezd, és hamarosan kiderül, hogy az asszony, akivel Adam összekötötte az életét, bizony hazudott neki. Mikor Adam megbizonyosodik a tettről, és később kérdőre vonja a nőt, az meg sem próbálja tagadni, de állítása szerint sokkal komolyabb dolgokról van szó, mint egy színlelt terhesség. A másnapra megbeszélt vassorán sem jelenik meg, csupán egy SMS-t küld Adamnek, hogy időre van szüksége, ezért ne keresse egy darabig. Ahogy újabb és újabb furcsa dolgok derülnek ki a felesége körül, Adam elkezd arra gyanakodni, hogy a nő esetleg megszökött… De vajon mi a teljes igazság?

Már a könyvből készült sorozat nézése közben is egyértelmű volt, hogy Coben mestere a jó történetszövésnek és a feszültségkeltésnek, illetve annak a fenntartásának. Az idegen olvasása közben talán ez még jobban megvalósul: egy kicsit letisztultabb, pörgősebb lesz a cselekmény, nincs is annyira megbonyolítva fölösleges családi szálakkal; mondhatni, a regény kevesebb valamennyivel, mégis képes valahogy többet nyújtani a végén. Bár a végkifejlet azonos a sorozatban és könyvben, a fő szálak nagyjából megegyeznek, mégis érdemes próbát tenni Coben Az idegenjével, hiszen nem csak maga az olvasás élménye teljesen más, hanem több jelentős különbség is felfedezhető. Ide tartozik az is, hogy az eredeti mű Amerikában és nem Angliában játszódik, vagy hogy a könyvben szinte csak Adam szemszögéből követhetjük végig az eseményeket. A rejtélyes idegen, aki megbolygatja az eseményeket itt egy férfi, nem pedig egy nő, ezért az új borító is kissé zavaróvá válik emiatt (körülbelül annyira, mint amikor az Európa kiadó egy véres baltát rakott A ragyogás borítójára.)

Az idegen nem egy mély dráma, nem az a regény, amelyet akár órákig lehet boncolgatni az elolvasása után, csupán egy nagyon szórakoztató, izgalmas krimi/thiller, tele fordulatokkal: egy újabb tökéletes hétvégi időtöltés.

Coben, Harlan. Az idegen. Jaffa, Budapest, 2020, 336 oldal.


Fritsi Péter

Gyerekkorom óta szoros kapcsolat fűz a könyvekhez, olvasáshoz. Legfőbb életterem a könyvtár. Könyvtárosi munkám mellett újságírással foglalkozom.

Hasonló cikkek