Közösen táncolnak a kecskeméti és szabadkai fiatalok

Pénteken 19 órakor Visszatekintés – Kodály és Bartók nyomában címmel lesz látható egy csodálatos táncos műsor a kecskeméti Hírös Agórában. Az ingyenes rendezvényt a Kecskemét Táncegyüttes és a szabadkai Róna Táncegyüttes közösen mutatja be.

A Hírös Agóra Kulturális és Ifjúsági Központ Nonprofit Kft. és a szabadkai Népkör Magyar Művelődési Központ kulturális együttműködése nem új keletű. Az elmúlt 10 évben számos közös programot valósított meg a két szervezet pályázati együttműködés keretében.

Tavaly szeptemberben Kultúrában utazunk címmel egy közös, európai uniós támogatással megvalósuló közös projektbe fogtak. Ennek gyümölcsöző eredménye pénteken este látható Kecskeméten. A két intézmény tehetséges táncosai, a Kecskemét Táncegyüttes és a szabadkai Róna Táncegyüttes közös műsort ad elő, tisztelegve Bartók Béla és Kodály Zoltán munkássága előtt.

A projektről és a Visszatekintés – Kodály és Bartók nyomában című előadásról csütörtökön tartottak sajtótájékoztatót a Hírös Agórában.

Barta Dóra, a Hírös Agóra ügyvezető igazgatója a két intézmény múltjáról szólt elsőként.

” A Hírös Agóra szervezésében hosszú éveken keresztül szerveztük meg a Kárpát-medencei Magyar Kulturális Civil Szervezetek konferenciáját. Ezen az eseményen a szabadkai Népkör kezdetektől részt vett. A rendezvény célja, hogy a Magyarországon és a szomszédos országokban működő közművelődési szakmai szervezetek megismerjék egymás tevékenységét, erősödjenek a szakmai együttműködési kapcsolatok, növekedjen az egymás iránti tolerancia, az együttgondolkodás szándéka. A két intézmény közötti kapcsolatot erősítette a tavaly ősszel indított projekt is, a Kultúrában utazunk. Ennek keretében egy éven át gyakran találkozott a két táncegyüttes, közös műsort hoztak létre ” – avatott be a részletekbe az ügyvezető.

A két táncegyüttes a projektnek köszönhetően a két nagy népzenegyűjtő munkássága előtt is tisztelegve, az ő örökségüket tovább gondozva a népzene és néptánc nyelvezete által mutatták be egymásnak és a közönségnek az egymás szomszédságában élő népek kultúráját.

Szabadkáról, Bodrogi Hajnalka, a Népkör Magyar Művelődési Központ vezetője és Polyákovity Izabella projektasszisztens a közös program szabadkai részéről szóltak. Örömmel vettek részt a közös munkában.

Fontosnak tartják, hogy a gyerekeket már kiskorban megismertessék a kultúrával, a néphagyományokkal. Vajdasági pedagógusokat is képeztek, hogy megismertessék velük a két nagy zeneszerzőt, a gyűjtőmunkájukat és a Kodály módszert, hogy ezeket ők is továbbadhassák a tanítványaiknak.Lukács László, a Kecskemét Táncegyüttes művészeti vezetője a közös munka kapcsán kiemelte a szorosabbra fűződő barátságokat, és azt, hogy személyesen tapasztalhatták meg, láthatták, érezhették egymás kultúráját. Végén hozzátette: a táncegyüttesek nem őrzik és ápolják a hagyományokat, hanem élik, melyre a néptánc kiváló.

Forrás:a BAON.hu

Révhegyi Andrea

Amennyiben tetszik a tartalmak sokszínűsége, kérjük szánjon még ránk pár percet támogassa a PannonHírnök szerkesztőinek munkáját és kövessen minket a Facebookon!

 

 


Hasonló cikkek