Látványosan visszaesett az orosz olajkitermelés

A kieső mennyiséget a Nyugat kénytelen máshonnan pótolni. 2023 tavaszától teljes embargó lesz az orosz olajra, ami tovább alakítja a piacot.

 

Az orosz olajtermelés kevesebb mint 3 százalékkal csökkent

 

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint az orosz olajtermelés kevesebb mint 3 százalékkal csökkent, mióta Oroszország február 24-én megtámadta Ukrajnát. Júliusi jelentésükben megjegyzik: a kitermelés napi 310 ezer hordóval volt alacsonyabb a háború előtti szintnél, míg a teljes olajexport mintegy 580 ezer hordóval csökkent naponta.

 

 

A kivitel is napi 2,2 millió hordóval csökkent

 

A jelentést szemlézve a Guardian azt írja, hogy Moszkva nyersolajat és egyéb olajtermékeket exportált Európába, az Egyesült Államokba, Japánba és Koreába, de ez a kivitel is napi 2,2 millió hordóval csökkent a háború kezdete óta. Az IEA hozzáteszi: a szezonálisan magasabb orosz belföldi kereslet mindeközben enyhítette az egyre növekvő veszteségeket, ezzel együtt Oroszország júliusban 19 milliárd, júniusban pedig 21 milliárd dollárt könyvelt el az olajexport bevételeiből.

 

További csökkenés is elképzelhető

 

Az Európai Unió által kivetett szankciók következtében júniusban Kína megelőzte az Uniót, és az orosz nyersolaj legnagyobb importőre lett, az IEA pedig úgy véli: amikor 2023 februárjában életbe lép az orosz nyersolaj- és termékimportra vonatkozó teljes embargó, akkor további csökkenés elképzelhető, mivel a napi mintegy 1,3 millió hordónyi nyersolajnak és egyéb olajtermékeknek új piacot kell találjon Oroszország.

Az IEA szerint Oroszország csökkenteni fogja a kitermelést, minek köszönhetően Szaúd-Arábia profitálhat az európai olajkereslet növekedéséből.

 

A földgáz és a villamosenergia árak világszerte elszálltak

 

A földgáz és a villamosenergia árak világszerte elszálltak, többek közt ennek is köszönhető, hogy az IEA napi 380 ezer hordóval, 2,1 millió hordóra emelte a 2022-es globális olajkereslet növekedésére vonatkozó becslését. Az olajra az aszály miatt is hatalmas szükség van, ugyanis az energiatermelésben jóval több olajat használnak fel.

A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) és szövetségesei (köztük Oroszország) augusztus elején bejelentették, hogy szeptemberben napi plusz 100 ezer hordó kőolaj kitermelését vállalják.

 

Napi 300 ezer hordóval több olajra van szükség

 

Jelentését az IEA jelentését azzal zárja, hogy az EU-tagállamok vállalásának köszönhetően, miszerint 2022 augusztusától 2023 márciusáig 15 százalékkal csökkentik a gázfogyasztásukat, a következő hat negyedévben nagyjából napi 300 ezer hordóval több olajra lesz szükség. Ezt a mennyiséget pedig valahol ki is kell termelni.

Forrás: hu.euronews.com

 

Amennyiben tetszik a tartalmak sokszínűsége, kérjük szánjon még ránk pár percet támogassa a PannonHírnök szerkesztőinek munkáját és kövessen minket a Facebookon!

 


Hasonló cikkek