Matyó Húsvét és ünnepi Díjugrató Kupa Borsodban

Tizenhetedik alkalommal került megrendezésre Mezőkövesden a Matyó Húsvét, Miskolcon pedig a Diósgyőri várban és környékén tartottak ünnepi programokat.

Mezőkövesden két napon keresztül megelevenedtek a matyó népszokások a térség hagyományőrző csoportjainak közreműködésével. Hétfőn vödrös locsolkodást és traktorról locsolást tartottak a Hadas városrészben. A színpadon folyamatosan fellépők szórakoztatták a jelenlévőket, az idei sztárvendég Csepregi Éva volt. Az utcákon vásári forgatag várta az érdeklődőket, akik a Matyó Múzeumban megismerkedhettek a helyi népviselettel, hímzéssel, és megtanulhatták a pipics sütését (ez egy tradicionális sütemény, amit a locsolkodó legények számára készítenek). A Mezőgazdasági Gépmúzeum udvara adott otthont a Kovácstalálkozónak, de ugyanitt nyuszi, csibe és bárány simogató fogadta a gyerekeket.

Tojásfa Miskolcon (Fotó: Vona Ildikó)

Miskolcon, a Diósgyőri vár felső udvarában a Húsvét hangulatát megidéző foglakozásokat tartottak két napon át. A csuhézás, agyagozás, tojásfestés mellett volt nyuszi-simogatás is. Hétfőn került megrendezésre a vár szomszédságában található Lovagi Tornák Terén a Húsvéti Díjugrató Kupa, ahol a régió 150 legjobb lovasa mérte össze tudását. Kapcsolódva a programokhoz, tojásvadászaton vehettek részt a gyerekek a Miskolci Állatkert és Kultúrparkban. Hímes tojásokat és nyuszikat rejtettek el a Vadaspark dolgozói, majd ezt követően indult a felfedező út, ami minden évben nagy sikert arat.

Tardi asszonyok tojást festenek (Fotó: MTI/H. Szabó Sándor)

A Húsvéthoz, a böjti időszak végét jelző ünnephez sok népszokás társul, ilyen a tojáskeresés, tojásfestés, és ma már nem hiányozhat a nyuszi sem. A nyúl a termékenység szimbóluma, de a germán polgári körökből átvett szokáshoz egy legenda is kapcsolódik:

a germán tavasz istennőnek (Ostarának) volt egy tojásokat tojó madara, és Ostara ezt a madarat egyszer nyúllá változtatta, így került a húsvéti szimbólumok közé.

Húsvét idején hímes tojás készül a tojásokból. Ha megvannak a feldíszített tojások és megfőtt a vendégváró étel, akkor érkezhetnek a férfiak, és velük egy másik népszokás: a locsolkodás. Nagy hangsúlyt kap hétfőn a víz, ami a megtisztulást jelképezi. Régen a fiúk nem csupán a lányokat locsolták meg, hanem ők is megmosakodtak a falu közelében levő patakban, tóban. Amellett, hogy saját magukat megmosták, kihajtották az állatokat, és igyekeztek tisztává tenni a környezetüket (házat, portát, gazdasági épületeket) is.

(Fotók: Komka Péter/MTI,  H.Szabó Sándor/MTI, Vona Ildikó/PTV)

.


Vona Ildikó

Híradások, beszámolók művészeti, színházi, zenei eseményekről, valamint interjúk készítése ismert művészekkel.

Hasonló cikkek